Haber

ABD Başkanı Biden, Bali’de dünya liderleri ile görüşmesinde Polonya’ya düşen füzeyi değerlendirdi

ABD Lideri Joe Biden, Endonezya’nın Bali Adası’nda dünya önderleri ile görüşmesinin akabinde, şu anda net bir şey söyleyemeyeceğini lakin ellerindeki birinci bilgilerin Polonya’ya düşen füzenin Rusya tarafından fırlatılması olasılığının düşük olduğunu gösterdiğini belirtti.

Biden, Polonya topraklarına füze düştüğü haberlerinin ardından G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Bali’de dünya başkanları ile bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Biden, olayda ölenlerin yakınlarına baş sıhhati dileyerek, “(Liderlerle) Ukrayna sınırında Polonya topraklarındaki patlamanın soruşturulması için Polonya’yı desteklemek konusunda mutabık kaldık. Soruşturma devam ederken, biz de birlikte çalışıp bir sonraki adımımızı belirleyeceğiz.” sözlerini kullandı.

Biden, Bali’deki G20 Zirvesi sürerken bile Rusya’nın Ukrayna’nın kritik altyapısına saldırdığını dile getirerek, “Rusya’nın yaptıkları büsbütün vicdansızlıktır.” dedi.

Bir gazetecinin, “Füzenin Rusya’dan fırlatıldığını söylemek için çok mu erken?” sorusuna Biden, “Elimizdeki ilk veriler bu sonucu vermiyor. Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem ancak füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor.” cevabını verdi.

Biden ile görüşmeye, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ve AB Kurulu Lideri Charles Michel katıldı.

Ne olmuştu?

Polonya’nın Ukrayna hududunda bulunan Przewodow köyüne, kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun akabinde Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin dert verici olduğu istikametinde açıklamalar yapmış, olayın tüm boyutlarının incelenmesi ve pek çok detayın açığa kavuşturulması gerektiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu