Ekonomi

ABD Şirketleri Türkiye-ABD Ticari İlişkilerini Geliştirmek İçin Buluştu

ABD merkezli şirketler, Türkiye-ABD ortasındaki ikili ticari ilişkilerin nasıl daha fazla geliştirilebileceğini görüşmek üzere bir araya gelirken, görüşmede artan ikili ziyaretler, yatırım ve ticaret odaklı yeni bir döneme girildiği vurgulandı. faaliyetler.

AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği) tarafından yapılan açıklamaya göre AmCham Türkiye, Bodrum’da düzenlediği etkinlikte üye ABD’li firmaları bir araya getirdi.

Türkiye’de faaliyet gösteren 125 ABD merkezli şirketi temsil eden derneğin düzenlediği toplantıda, “Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olan ve her geçen gün gelişmekte olan iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da büyümesi için daha fazla çalışma yapılmalıdır.” güne göre.”

AmCham Türkiye Yürütme Konseyi Başkanı Tankut Turnaoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh konuk oldu.

“Türkiye ekonomisine katkımız 60 milyar dolar, hedef 100 milyar dolar ticaret hacmi”

Açıklamada görüşlerine yer verilen AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Turnaoğlu, Türkiye ile ABD arasında uzun yıllara dayanan güçlü ilişkinin dünyanın en değerli ve temel stratejik çıkarlarının ortasında yer aldığını belirterek, ikili ekonomik bağlantılarının 2023’ün ilk yarısında ivme kazanmaya devam ettiğini söyledi.

Turnaoğlu, AmCham Türkiye olarak Türkiye ekonomisine 60 milyar dolar katkı sağlayan ABD merkezli 125 şirketi temsil ettiklerini ve ana hedeflerinin ülkeyi küresel pazarlara taşıyan bir güç olmak olduğunu belirtti.

“Bu hedef doğrultusunda Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 100 milyar seviyesine ulaşmasına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bugünkü toplantımızda bu hedeflere ulaşmak için ‘daha çok çalışmaya devam etme’ irademizi net bir şekilde ortaya koyduk. İş dünyasında artan ikili ziyaretler ve yatırımlar.Ticaret ve ticaret odaklı etkinliklerle yeni bir döneme giriyoruz.Bu yeni dönemin en dikkat çekici göstergelerinden biri de ABD’nin en değerli ticari etkinliklerinden biri olan Trade Winds 2024’tür. Hükümet, 15 Mayıs’ta Türkiye’de yerini alacak.”

“Türkiye ender bir potansiyele sahip”

Tankut Turnaoğlu, Türkiye ile ABD arasında son 12 ayda ticaret hacminin 15,9 milyar doları ihracat, 15,4 milyar doları ithalat olmak üzere 31,3 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin dünyada çok az ülkenin sahip olduğu bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Turnaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“ABD şirketlerinin devam eden yatırımları da bu görüşü destekliyor. AmCham olarak Türkiye’nin bölgesel merkez rolünü güçlendirmek için Orta Asya ve Kafkas bölgeleri ile karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine önem veriyoruz. Ülkemizdeki bazı Amerikan şirketleri Türkiye’yi bölge merkezi olarak konumlandırmak yetenek yönetimi açısından da değerli avantajlara sahiptir.Bu öncelik kapsamında 2 yıldır yürüttüğümüz ‘Küresel Türkler’ adlı projemizin bulguları yetenek haritasını da ortaya koymaktadır. Türkiye’de büyüyen ve daha sonra yöneticilik yapan ‘1000 Küresel Türk’ten ikili ekonomik ilişkilerin önemini vurgulamak amacıyla, Eylül ayında Washington’a yaptığımız ziyaretin ardından 18 Eylül’de New York’ta lansmanı gerçekleştireceğiz. Küresel Türkler projemizin sonuçlarını açıklayacağız.Bu etkinlikte Türkiye’nin çok uluslu Amerikan şirketleri için bölgesel bir merkez haline gelmesi konusunu da ele alacağız.”

“ABD Ticaret Rüzgârı İçin Türkiye’yi Seçti”

Etkinliğin açılışında yaptığı konuşması açıklamada yer alan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, ABD-Türkiye ticari ilişkilerinin doğru yolda olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin büyük zorluklar karşısında dirençli ve kararlı olmaya devam edeceğini biliyorum. Bu nitelikleri Türkiye’yi dünyanın birçok yerinden farklı kılıyor ve ABD Dış Ticaret Müsteşarlığının Ticaret için Türkiye’yi seçmesinin sebepleri arasında yer alıyor. Winds 2024. Bu etkinlik, ABD hükümeti liderliğinde en büyük ticari misyon ve iş geliştirme forumu konumunda yapılacak ve burada yer alacağınızı umuyorum.

ABD-Türkiye ticari çıkarları doğru yolda. Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki ikili ticaret, benzeri görülmemiş bir büyüme döneminden geçerek 2022’de yüzde 22 artışla 34 milyar dolara ulaştı. İkili ticaretteki bu etkileyici artış, ABD-Türkiye ilişkilerinin geleceğine yeterince yansımaktadır. Ülkelerimiz arasındaki ticareti geliştirmedeki rolünüzden hepiniz gurur duymalısınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu