Sağlık

Alman firmalarından deprem bölgesine ilaç ve tıbbi malzeme

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in katılımıyla başkent Berlin’de düzenlenen “bağış zirvesi” çerçevesinde ülkede ilaç ve tıbbi malzeme üreten firmalarla görüşmeye geldi.

Lauterbach, “bağış zirvesi”nin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de meydana gelen ve kimsenin beklemediği doğal afet nedeniyle hâlâ üzüntü duyduğunu belirtti.

Türkiye’de çok sayıda arkadaşı ve Türk akrabası olduğunu kaydeden Lauterbach, Türkiye’de insanların neler yaşadığını bildiğini söyledi.

Lauterbach, “bağış zirvesi” organizasyonunun değerli olduğunu belirterek, “Başarılı oldu. Alman ilaç firmaları ve medikal ürün firmaları da buradaydı. Çağrıya kulak verdiler ve önceden hazırladığımız listeye göre hangi bağışların beklenebileceği konusunda taahhütlerde bulundular.” söz konusu.

Bu malzemeleri bürokratik olmayan yollarla Türkiye’ye göndereceklerini kaydeden Alman Bakan, kısa sürede bir toplantıya gelerek yardım sözü veren firmalara teşekkür etti.

Lauterbach, Almanya Sağlık Bakanlığı’nın da yüz elli solunum cihazı ve hasta monitörü gönderdiğini kaydetti.

Büyükelçi Şen, Alman toplumuna Türkiye’ye gösterilen dayanışma için teşekkür ederek, “Bu dayanışma ve dostlukla iki ülke ve halklarının ne kadar kenetlendiğini gördük.”

Almanya Sağlık Bakanı Lauterbach liderliğindeki “bağış zirvesi”nin başarılı geçtiğini kaydeden Şen, toplantıya çok sayıda ilaç ve tıbbi malzeme üreticisi firmanın katıldığını bildirdi.

haber-akhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu