Haber

Amasra’da maden ocağındaki yangın sönme eğilimine girdi

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kurumuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de yaşanan patlama sonrası hava sızdırmazlığını sağlamak ve çıkan yangının sönmesi için -100 kotuna dördüncü barajın (Yangın, su, zararlı gaz ve diğer tehlikeleri önleyici set) yapılmasıyla gaz kıymetlerinin düştüğü ve ocaktaki yangının da sönme eğilimine girdiği bildirildi.

Patlama sonrası -300 kotunda başlayan yanmanın oksijen sızması nedeniyle sürdüğü değerlendirilirken, gruplarca ocağın yangın olan kısmında yapılan 2 barajın ve -100 kotuna taş tozu torbalarından yapılan barajın akabinde -100 kotuna da sızdırmazlığı sağlamak için dördüncü barajın üretim çalışmaları tamamlandı.

Yangının büsbütün söndürülmesi için ocaktaki çalışmalar devam ederken, tahlisiye takımlarınca muhakkak aralıklarla gaz ölçümü de yapılıyor.

TTK Genel Müdürlüğünden gelen tahlisiye gruplarının asansörle indikleri ocakta yaptıkları gaz ölçümlerinde karbonmonoksit ve oksijen bedellerinin düştüğü, bu düşüşle ocaktaki yangının da sönme eğilimine girdiği bildirildi.

Öte yandan, Amasra Kuruluşu maden ocağında 2019’da çalışmaya başlayan ve patlamanın ardından 14 Kasım’da işbaşı yapan 134 maden personelinin akabinde 405 emekçi de bugün yer üstünde çalıştırılmak üzere kuruma geldi.

Çalışmaya başlayan çalışanların bu hafta gündüz vardiyası yapacağı ve gelecek haftadan itibaren 3 vardiyaya geçileceği öğrenildi.

Müessese önünde ve baca ağzında polis takımlarının aldığı tedbirle vazifeliler dışında kimsenin alana girmesine müsaade verilmezken, mesai dışındaki maden personellerinin de ocağa girmesine müsaade verilmiyor.

Süreç

Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Müessesesine ait maden ocağında 14 Ekim’de meydana gelen patlamada 42 emekçi hayatını kaybetmiş, 10 personel yaralanmıştı.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ortalarında hakkında gözaltı kararı verilen 24 şüpheliden TTK Amasra Kuruluş Müdürü Cihat Özdemir, Kuruluş Müdür Yardımcısı S.A, İşletme Müdürü S.E, İşletme Başmühendisi M.T. ile kartiyelerden (birkaç üretim ünitesinden oluşan ocak) sorumlu maden mühendisleri L.A. ve İ.H.M, İş Güvenliği Şube Müdür Vekili V.S. ve emniyet mühendisi Ş.K, “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” hatasından tutuklanmış, 4’üne adli kontrol hükümleri uygulanmış, 3’ü çıkarıldıkları hakimlikçe, 9’u savcılık sorgularının akabinde özgür bırakılmıştı.

Patlamanın akabinde ocağın yangın olan kısmındaki giriş ve çıkış, özel alaşımlı betonla kapatılmış, akabinde betonun art kısımlarındaki alan da muhtemel hava alma durumuna karşı büsbütün sızdırmazlığı sağlamak için “köpük barajı”yla kaplanmış akabinde -100 kotuna da taş tozu torbalarından baraj yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu