Haber

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İşverenin ve İşverenin Asgari Ücret Talepleri Nelerdir?

Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle minimum fiyat artışı öncesi kulisler de aktiftir. Eski Çalışma Bakanı Vedat Alim’in işaret ettiği 500 dolar seviyesi özellikle patron cephesinde memnuniyetsizlik yaratırken, müzakerelere giderken kurun çok hızlı hareket etmesi taraflar üzerinde büyük baskı oluşturmak üzere. .

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kurulan kabinenin ilk toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Taban Fiyat Tespit Komisyonu’nun çalışmalarına başlayacağını söyledi.

Bu yılki müzakerelerin hızla tamamlanacağı ve yeni asgari fiyatın Kurban Bayramı’ndan önce açıklanacağı iddia ediliyor.

Toplantıda personel tarafını temsilen, her ay açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçları taban fiyat talebinde etkili olacak.

TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin gıda harcamalarından oluşan açlığın Mayıs ayı sonu 10.360 TL, bekar bir çalışanın aylık geçim maliyeti ise 13.440 TL.

Öte yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, daha önce 500 dolar seviyesinin işaret edildiği taban fiyat için 300-400 dolar bandını göstermişti.

Gültepe’nin talebi net minimum fiyatın maksimum 9.300 TL olması gerektiği anlamına geliyor.

Ancak döviz kurlarının yeniden hareketlenmesi ön görüşme sürecindeki en büyük sorunlardan biri olacak.

Yılbaşında açıklanan 455 dolar seviyesinin korunabilmesi için dahi net asgari fiyatın en az 10 bin 600 lira olması gerekiyor.

Bir önceki Çalışma Bakanı Vedat Alim’in işaret ettiği 500 dolar Salı kuruyla 10 bin 800 lira iken dünkü kuruyla 11 bin 600 liraydı.

2018 yılında 1.603 TL olan net taban fiyat, 2023 Ocak ayında 8.506 TL’ye yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu