Ekonomi

Avro Bölgesi’nde ekonomik aktivite beklentilerin altında

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet sektörlerindeki aktiviteyi ölçen Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayı nihai verileri açıklandı.

Avro Bölgesi’nde özel sektör faaliyeti 2023 yılının son çeyreğine başka bir karamsar tabloyla başladı ve bu da bölge ekonomisinin sakin olabileceğine işaret ediyor. S&P Global, Ekim ayındaki PMI düşüşünün Avro Bölgesi genelinde geniş tabanlı olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi’nde imalat PMI Ekim’de beklentileri aştı altında 43.0 olarak açıklandı. Bloomberg’in beklenti anketine göre imalat PMI’ın Ekim ayında 43,7 olması bekleniyordu. İmalat PMI Eylül ayında 43,4 oldu.

Avro Bölgesi’nde bileşik PMI Ekim ayında 46,5 ile üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Beklentilerin altında açıklanan bileşik PMI’ın Ekim ayında 47,4 olması bekleniyordu.

Öte yandan Euro Bölgesi’nde hizmet PMI ekim ayında beklentilerin altında 47,8 olarak açıklandı. Beklenti hizmet PMI’ının 48,6 olması yönündeydi.

Daralma Fransa ve Almanya’yı da etkiledi

Avrupa’nın en büyük iki ekonomisi olan Fransa ve Almanya’da iş anketlerine dayalı göstergeler 50 seviyesinin oldukça altında kaldı. Daralma her iki ülkede de imalat ve hizmetleri etkiledi.

PMI verilerinde 50 puanın üstü büyümeyi, 50 puanın altı ise daralmayı gösteriyor.

Bölge ekonomisi, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırım kampanyasından küresel aktivitedeki yavaşlamaya kadar çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya. Orta Doğu’daki çatışmalar nedeniyle artan elektrik fiyatları Orta Doğu’daki sıkıntıları daha da kötüleştirme riski taşıyor. Hamburg Ticaret Bankası Baş Ekonomisti Cyrus de la Rubia konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Avro Bölgesi’nde işler kötüye gidiyor” dedi.

haber-maden.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu