Ekonomi

Bakan Nabati’den Döviz Korumalı Mevduat ve Faiz Mesajı

ANKARA (İGFA) –Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından Kur Muhafazakar Mevduat (KKM) hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, toplam 2,3 trilyon liraya ulaşan KKM uygulamasının bütçeye maliyetinin azalmaya devam ederek toplamda 95,3 milyar lira olduğunu belirterek, “Faiz üst sınırının kaldırılmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde bütçede ciddi bir maliyet yaratması beklenmiyor.”

Bakan Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, iktidarları döneminde adım adım inşa ettikleri küresel ve yerel ekonomik şoklar karşısında hızla toparlanabilecek olgunluğa ulaşan güçlü ekonomik altyapı ve siyasi istikrar ortamını ifade etti. , “Yüzyıla damgasını vuran Türkiye vizyonu. Ve bütünü çelik gibi kaynaşmış” dedi.

https://twitter.com/NureddinNebati/status/1660228596433035265

Bakan Nebati, yaptığı paylaşımda; “2002’de yüzde 43,2 olan faiz giderlerinin bütçe içindeki payını bugün bütçe disiplininden ödün vermeden yüzde 10,6’ya indirmeyi başardığı gibi, bu sayede ülkemize asırlık iş ve hizmetleri kazandırdığı gibi. finansal alanda; Katılma Hesapları (KKM) gibi yenilikçi araçlarla da ekonomimize olumlu katkı sağlamaktadır. Böylece söz konusu dönemdeki panik havası ortadan kaldırılarak, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki payı değerlenmiş, ayrıca ortalama vadenin uzamasına katkı sağlanarak bankacılık segmentindeki vade uyumsuzluğu azaltılmıştır. TL mevduatın KKM’den karşılanması “Mevcut küresel finans ortamında ilave döviz ihtiyacı nedeniyle reel bölümümüz daha yüksek maliyetlerle daha fazla borçlanma sorunuyla karşı karşıya kalacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu