Ekonomi

Bakan Şimşek, enflasyonun düşmeme sebebini açıkladı: “Bu son 12 ayın enflasyonu”

Investing.com – Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulanan ekonomi programının enflasyon üzerindeki etkilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Finans Merkezi’ndeki VakıfBank (IS:VAKBN) Genel Müdürlük’te düzenlenen “Türkiye’nin ATM Merkezi-TAM” projesinin lansmanında konuşan Bakan Şimşek, ekonomiye ilişkin kritik mesajlar verdi.

Enflasyon neden hâlâ düşmüyor?

Uygulanan para politikasının başarıyla ilerlediğini söyleyen Mehmet Şimşek, enflasyonun neden hâlâ düşmediğini de açıkladı.

Para politikası tedbirlerinin zamanla sonuç verdiğinin altını çizen Şimşek, son 12 ayda yaşanan gelişmeler sebebiyle enflasyonun hâlâ düşmediğini belirtti.

Vatandaşlarımız diyebilirler ki “Enflasyon yüksek, Mayıs ayında da yükselecek. Bu nasıl oluyor? Bu dezenflasyon programıysa bu nasıl oluyor?” Çünkü Mayıs ayı enflasyonu son 12 ayın enflasyonu da onun için. Nisan ayı enflasyonu da cari enflasyon değil, son 12 ayda gerçekleşen enflasyondur. Peki son 12 ayda hangi faktörler bunu etkiledi? Geçen sene asrın felaketini yaşadık. Bunun sektörel olarak bir fiyat baskısı var, bütçe açığı üzerinden bir fiyat baskısı var.

InvestingPro şimdi %20 indirimde! Kupon kodu: INVPROCONT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bütçe açığı düştü

Geçen sene alınan tedbirlerle bütçe açığındaki büyümenin önüne geçtiklerini söyleyen Bakan Şimşek, KDV’nin yükseltilmesi gibi o dönem alınan bazı tedbirlerin enflasyonist olduğunu söyledi.

Geçen sene tedbir almasaydık bütçe açığı %10’a gidiyordu. Biz tedbir aldık ve bunu %5,2’ye indirdik. Bu çok büyük bir mali genişlemeye tekabül ediyor. Peki bu bütçe açığının %10’lara çıkmaması için aldığımız tedbirlerin bir kısmı tabii ki enflasyonist idi. O dönem bazı vergileri artırdık. Mesela KDV oranını artırdık. Bu sene KDV’yi artırmayacağız.

Biz baz etkisiyle bakmıyoruz. Bu işi yapanlar bilirler ki para politikası tedbirleri gecikmeli etkili olur. Para politikasının yeniden inşası ve enflasyonu çıpalayacak noktaya gelmesi zaman alıyor. Şok tedaviler büyük yan etkilere sahip olduğu için biz onu tercih etmedik.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu