Haber

Büyükçekmece Belediyesi, 1’inci Türkiye Büyük Millet Meclisi binasında olağanüstü meclis toplantısı gerçekleştirdi.

Büyükçekmece Belediyesi tarafından yaptırılan 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının birebir kopyası olan bina, tarihi bir güne sahne oldu. Büyükçekmece Belediye Meclisi, Cumhuriyetin 100’üncü yılı gündemiyle olağanüstü meclis toplantısını 1’inci Meclis binasında gerçekleştirdi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Bugün 28 Ekim 2023, tam 100 yıl önce, 29 Ekim 1923’te, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu mecliste Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etti.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yolunda önemli mücadeleler veren ve tarihe isimlerini bırakan 1. TBMM milletvekilleri Kazım Karabekir, M. Celal Bayar, Diyap Ağa, Refet Bele, Refik Saydam, Ali Fuat Bey, Hüseyin gibi Rauf Bey, Mehmet Rıfat Börekçi. İsimlerinin balmumu heykellerinin de sergilendiği Meclis salonunda yapılan toplantıya ilgi yoğun oldu. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün başkanlığında gerçekleşen olağanüstü meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Cumhuriyetin 100’üncü gurur yılı kapsamında Önder Akgün ve siyasi partilerin grup başkan yardımcıları, Cumhuriyetin önemini anlatan bir konuşma yaptı. O günkü Birinci Meclis binasının atmosferine uygun olarak tasarlanmış bir salonda gerçekleştirilen meclis oturumunda, Cumhuriyetin sonsuza kadar ayakta kalacağı mesajları verildi.

TBMM Binası replikasının yapımında koordinatörlük görevini üstlenen Büyükçekmece Belediye Başkanı Danışmanı ve tarihçi-yazar Sacide Bolcan, mecliste yaptığı konuşmada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşuna giden tarihi süreci anlattı. Başkan Akgün’ün Cumhuriyetin 100. yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmanın ardından CHP Grup Başkanvekili Ahmet Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili Okan Gülkoku, MHP adına İdris Doğan ve YETERLİ Partisi adına Özkalp Beyaz birer konuşma yaptı.

AKGÜN: BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE MECLİSİ MUHTEŞEM TOPLANTISINI BU MECLİS’TE GERÇEKLEŞTİRDİ

Büyükçekmece Belediye Başkanı Prof. Bu ruhu yaşamak için bu ruha daha kolay ulaşın İlkokul, ortaokul ve lisedeki çocuklarımız ‘Cumhuriyetimiz nerede kuruldu, kim kurdu, ne oldu?’ Bunlar hakkında bilgi sahibi olsunlar diye 1. TBMM Binasını müze haline getirerek Büyükçekmece ve İstanbul halkına ve milletine armağan ediyoruz.Bugün bu kurultayda Büyükçekmece Belediye Meclisi olağanüstü toplantısını yaptı.Konu sadece tebrik amaçlıydı ve Cumhuriyeti ve Cumhuriyeti anlatan tebrik konuşmaları. Çok güzeldi. Cumhuriyetimizin 100. yılını doyasıya yaşamak istiyoruz. Ne olursa olsun, her şeye rağmen bu Cumhuriyet 100 yıldır ayaktadır. Bu Cumhuriyet yaşıyor ve yaşayacak. Sonsuza dek yaşa. Bu Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Ve kendisini minnetle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve fikirleri sonsuza kadar yaşayacak. Çünkü okumaya gerek yok. 1923’te Cumhuriyeti ilan eden bir dünya liderinin ne kadar büyük bir lider olduğunu anlamak için başka bir şey değil. 1930’da Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkını verdi. Avrupa düzeyinde değerlendirdiğinizde bunun ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Atatürk’ün ne kadar evrensel ve ne kadar büyük bir demokratik düşüncesi vardı. Bugün son derece heyecanlıyım. “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak büyük bir gururdur. Yaşasın Cumhuriyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk” dedi.

BOLCAN: BUGÜN HEDEFİMİZ GENÇLER VE ÇOCUKLAR

Tarihçi ve yazar Sacide Bolcan, “Özellikle bina birebir aynı, milletvekillerinin gözlerinin içine bakarak konuşmak bizi çok heyecanlandırdı. Böyle bir yer daha yok. Aslında bunları halkımıza tanıtmak isterim. Birer birer ama büyük açılışa saklayalım, bu parlamento gerçekten çok büyülü bir parlamento, aldığı kararlar, dayanışması, içinde farklı milletvekillerine rağmen izlediği yol bizi bu noktaya kadar götürdü. Cumhuriyet… İlk Meclis, gerçekten Türkiye Cumhuriyeti’nin en değerli kaynağıdır. Bunun bire bir benzerini Sayın Önderimizin önderliğinde Büyükçekmece’de oluşturmak bir ekip işiydi. Bundan sonra amacımız gençler ve çocuklardır. “Bu bina açıldığında o kadar bilgili olacak ki, kapıdan girenler tüm bu bilgileri özümsemiş olarak çıkacaklar. Sadece Büyükçekmece için değil, Türkiye için de büyük bir kazanç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu