Sağlık

Canik Belediyesi’nden Depremzedelere Psikososyal Destek

Canik Belediyesi, sarsıntıdan etkilendikten sonra ilçeye gelen çocukların travma sürecini hızlı bir şekilde atlatabilmeleri için psikososyal destek çalışmaları yürütüyor.

Canik Belediyesi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen ilçeye gelen çocuklara psikososyal destek sağlıyor. Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’nde depremzedeler için uzman ruh danışmanları, klinik psikologlar, çocuk gelişimi uzmanları ve sosyal hizmet uzmanlarının katılımıyla tiyatro gösterileri, fotoğraf ve oyun etkinlikleri ile terapi etkinlikleri düzenleniyor. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, düzenlenen etkinliklerde depremzedelerle ayrı ayrı ilgileniyor. Önder İbrahim Sandıkçı, “Çocuklarımızın yaşadıkları travmaları sağlıklı ve hızlı bir şekilde atlatmaları büyük önem taşıyor.”

Uzmanlar Eşliğinde Etkinlikler Düzenleniyor

Psikososyal güçlendirme ile depremden etkilenen çocukların travma sürecini hızlı bir şekilde geride bırakmalarını hedeflediklerini belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Depremden etkilenen çocuklarımızın travma yaşadıklarını ve manevi olarak etkilendiklerini gördük. Çocuklarımızın yaşadıkları travmaları sağlıklı ve hızlı bir şekilde atlatmaları çok önemlidir. Canik Özdemir Bayraktar Keşif Yerleşkemizde onların travma sürecini bir an önce atlatmaları ve normal hayata dönmeleri için terapi faaliyetleri ve faaliyetleri yürütüyoruz. Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinasyonunda çocuklarımızın yaşadıkları travmaları bir an önce atlatabilmeleri için alanında uzman psikologlar eşliğinde tiyatro, fotoğraf çekimi, eğlenceli oyunlar gibi birçok etkinlik ve sosyal aktivite gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın psikososyal temelde psikolojik olarak etkilenen bu süreci en kısa sürede geride bırakmalarını hedefliyoruz.”

Depremzedelerin İhtiyaçları Karşılanıyor

Deprem bölgesinden ilçeye gelen vatandaşların tüm ihtiyaçlarının karşılandığını kaydeden Önder İbrahim Sandıkçı, “İlçemizde yaklaşık 220 aile ve 1.250 depremzedeyi evlerine yerleştirdik. Ekiplerimizle kardeşlerimizin ihtiyaçlarını düzenli olarak takip ediyoruz. İlçemizde kurduğumuz Canik Belediyesi Destek Market ile onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Destek Market’e gelen depremzede kardeşlerimiz personelimiz eşliğinde tüm ihtiyaçlarını alabiliyorlar. Devlet ve millet el ele sarıyoruz yaralarımızı. Bu zor günleri atlatacağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı
 

inebolu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu