İş

Çin, yabancı işletmelerin fikri mülkiyet haklarının korunmasını teşvik ediyor

PEKİN, 27 Ekim (Xinhua) — Çin’in önde gelen fikri mülkiyet düzenleyici kurumu, sıkı ve yasal fikri mülkiyet (IP) koruması ve adil iş ortamının, yabancı işletmeleri patent başvurusunda bulunmaya ve Çin’de faaliyet göstermeye teşvik ettiğini söyledi.

Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi Lideri Shen Changyu, Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında patent transferlerini teşvik etmeye yönelik bir eylem planına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Shen ayrıca yabancı fikri mülkiyet sahiplerinin Çin’e olan güvenini doğrulayan bazı verileri de paylaştı. Buna göre, 2012’den Eylül 2023’e kadar Çin’de 897.000 geçerli buluş patenti dahil 1,05 milyonun üzerinde yabancı buluş patenti yayınlandı. Bu yılın ilk yedi ayında Çin’in fikri mülkiyet telif hakkı ithalat ve ihracatı, önceki yıla göre yüzde 3,2 artışla 223,8 milyar yuan (yaklaşık 30,59 milyar ABD doları) olarak gerçekleşti. İthalat hacmi yıllık yüzde 2,8 artışla 175,17 milyar yuan’a ulaştı.

Shen, “Bu veriler, yabancı şirketlerin Çin’in fikri mülkiyet savunuculuğu çabalarını tanıdığını gösteriyor” dedi.

Shen, Çin’in iletişim sistemlerini iyileştirme, hem yerli hem de yabancı şirketler için eşit fikri mülkiyet korumasını sürdürme ve patentli teknolojilerde uluslararası işbirliğini teşvik etme çabalarıyla yabancı şirketlerin endişelerini ve taleplerini karşılama çabalarını artıracağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu