Ekonomi

ECB faiz oranlarını 3 kez daha yükseltebilir ve tarihi sıkılaştırma döngüsünü sonlandırabilir

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını üç kez daha artırmasının ardından tarihi sıkılaştırma döngüsüne son vermesini bekliyor.

5-13 Nisan tarihlerinde yapılan ankete göre, faiz oranlarında 25’er baz puanlık üç artışla politika faizinin yüzde 3,75’e ulaşması ve yıl boyunca bu seviyede kalması bekleniyor.

ABD ve İsviçre’de yaşanan bankacılık krizinin ardından birçok kurum faiz artırım beklentilerini düşürdü.

IMF’nin bahar toplantılarında konuşan ECB yetkililerinin 4 Mayıs toplantısında borçlanma maliyetlerinin artırılması konusunda anlaştıkları görüldü.

Litvanya MB Lideri Martins Kazaks bugün yaptığı açıklamada 25 baz puanlık bir artış olabileceğini belirterek, “Mayıs ayında daha düşük bir montan artışı olabilir ama 50 baz puanlık bir artış olasılığını göz ardı edemeyiz.”

ECB Lideri Christine Lagarde, “Bankalar çok fazla borç vermez ve risklerini yönetmezlerse, bu ECB’nin enflasyonu düşük tutmak için yapması gereken işi azaltabilir” dedi. yorumunu yaptı.

Euro bölgesinde enflasyon hala bankanın yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde. Çekirdek enflasyon rekor kırmaya devam ediyor.

Bundesbank Lideri Joachim Nagel bugün podcast yayınında yaz gelmeden enflasyonda bir gerileme olacağını belirterek, “Ancak yine de çok yüksek ve faiz oranları konusunda daha yapacak çok işimiz var” dedi.

ECB, küresel bankacılık krizine rağmen faiz oranlarını geçtiğimiz ay 50 baz puan artırmaya devam etti ve gecelik mevduat faizini yüzde 3’e çıkardı.

haberaksu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu