Haber

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden provokatif paylaşımlara ilişkin açıklama

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından provokatif paylaşımlarda bulunduğu tespit edilen 302 hesap yöneticisinden 10’unun tutuklandığı sosyal medyada bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Siber Kabahatlerle Mücadele Daire Başkanlığı’nın suç ve suçlularla mücadele amacıyla 7/24 internet üzerinden sanal devriye faaliyetleri yürüttüğü hatırlatıldı.

Bu çalışmalar kapsamında deprem sonrası sosyal medyadan yardım isteyenlerin adres ve konum bilgilerinin belirlenerek uyum sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Vatandaşlarımızda korku ve panik yaratmak amacıyla sosyal medya platformlarında depremle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 302 hesap yöneticisi tespit edilerek ilgili birimlere sevk edildi, 37 kişi gözaltına alındı, 10 kişi tutuklandı. Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan talimat doğrultusunda tutuklandı” denildi.

Depremzedelere yardım etmek isteyenlerin iyi niyetlerini suistimal etmek amacıyla oluşturulduğu belirlenen ve oltalama dolandırıcılığı için hazırlanan açıklamada, 29 internet sitesinin kapatılmasının sağlandığı bildirildi.

Açıklamada, “deprem yardımı” teması kullanılarak yatırılması talep edilen 3 kripto varlık cüzdan adresinin belirlendiği ve cüzdanların dondurulduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu