Haber

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ilişkileri derinleştirmek için Bangladeş’i ziyaret etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bangladeş ile ikili ilişkileri derinleştirme amaçlı ziyareti kapsamında Bangladeş Başbakanı Pir Hasina Vecid ile bir araya geldi.

Macron, ticari ve stratejik ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla Bangladeş’in başkenti Dakka’ya yaptığı ziyaretle “33 yıl sonra bir Güney Asya ülkesini ziyaret eden ilk Fransız lider” oldu.

Macron ve Hasina görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi için atılacak adımların yanı sıra Rohingya, ticaret, yatırım ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konuları ele aldı.

Toplantının ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısında detayları paylaştı.

Hasina, açıklamasında, Fransa’nın Bangladeş’e “stratejik güvenlik altyapısının” geliştirilmesi için işbirliği güvencesi verdiğini ve her iki tarafın da bölgede barış ve istikrar için çalışma konusunda mutabakata vardığını belirtti. “Bir kalkınma ortağı olarak Fransa, desteğinin devam edeceğine dair bize güvence verdi.” .” söz konusu.

İklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadelede Fransa’nın liderliğini memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Hasina, eğitim ve kültür alanlarında iş birliğini ilerletme konusunda mutabakata vardıklarını kaydetti.

Macron “Bangladeş’e daha fazla destek” sözü verdi

Macron ayrıca Bangladeş’in Airbus’tan 10 adet “A350” tipi uçak sipariş etme taahhüdünde bulunduğunu belirtti.

Bangladeş’e daha fazla destek sözü veren Macron, bu ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele ve barışı koruma çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Öte yandan toplantıda Bangladeş Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Fransız Kalkınma Ajansı ile bir anlaşma imzaladı. Taraflar ayrıca Bangladeş’e yer gözlem uydu sistemi sağlanmasına yönelik bir niyet mektubu da imzaladı.

kizilorenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu