Haber

Iğdır’ın kurtuluş yıldönümü törenle kutlandı

Iğdır’ın kurtuluş yıldönümü törenle kutlandı

IĞDIR – Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü Iğdır’da coşkuyla kutlandı.

Iğdır Belediyesi önündeki Atatürk büstüne çelenk sunumuyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Kutlama programı için Zübeyde Hanım Bulvarı üzerindeki tören alanına geçtik. Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirler okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı okundu.

Programda bir konuşma yapan Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı İdeal Öcal, Iğdır’ın ağır kurallarla kurtarıldığını belirtti. Öcal konuşmasında şunları söyledi; “Aziz milletimiz, şanlı tarihinin her döneminde bağımsızlığının tehlikede olduğu her dönemde büyük bir kahramanlık ve cesaret örneği göstermiştir. Milli Mücadele döneminde bu kahramanlık cesaretinin sergilendiği illerden biri de güzide ilimiz Iğdır’dır. Iğdır bölgesinde 21 yerleşim yeri Ermenilerin saldırısına uğradı. Başta Gedikli, Hak Mehmet ve Oba köyleri olmak üzere birçok yerleşim yeri bu zulmün altında kaldı” dedi. Bestesini Kerim Yaycılı, bestesini Nazım’ın yaptığı Iğdır Marşı Ülgen’in sahnelediği programda ilk kez Kafkas halk oyunları ve yöresel oyunlar oynandı.

Katılımcılar, Şehitler Caddesi’ndeki Mehmet Çavuş Anıtı’na şehitlerin anısına saygı yürüyüşü yaparak şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı.

Kutlama törenine; Törene Vali/Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Turan, kurum ve daire başkanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu