Ekonomi

İspanya’da sol görüşlü hükümet, rekor kar açıklayan bankaları “ipotek kredilerini dondurmaya” çağırdı

İspanya’nın önde gelen bankalarının rekor kâr açıklamasının ardından, sol koalisyon hükümeti bankaları “ipotek kredilerini dondurmaya” çağırdı.

İspanya’nın en büyük bankalarından ikisi Santander ve BBVA, 2022 mali sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Santander, geçen yıl 9 milyar 605 milyon euro, BBVA ise 6 milyar 420 milyon euro kâr elde ettiğini açıkladı.

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidas Podemos’un lideri, Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, yüksek kar açıklayan bankaları mevcut ekonomik krizden faydalandıkları gerekçesiyle eleştirdi.

“İpotekleri dondurun, karınızı dengeleyin”

Diaz, “Euribor’daki artış, ortalama ipoteği ayda 250 avro daha fazla hale getirirken, bankaların kârları tarihi zirvelere ulaştı. Kriz daha fazla kazanmak için bir mazeret değil. İpotekleri dondurun, karları sabitleyin” dedi. ifadelerini kullandı.

Başbakan Pedro Sanchez, hafta içinde yaptığı açıklamada, İspanyolların alım gücünün her geçen yıl düşmesine rağmen büyük şirketlerin artan kârlarını eleştirdi.

Sanchez, “Son 10 yılda İspanyolların aldığı işlere yapılan zamlar ortalama yüzde 17,6 olurken, özel sektördeki firmaların çalışanlarına yaptığı zam yüzde 10,6’da kaldı. Bu kabul edilemez. 1999’da bir İspanyol, 4 yıllık maaşının toplamına eşit bir maaş aldı “Ev alabilirdi. Şimdi toplam 8 yıllık maaşla ev bile alamıyorlar. Bunun adil olduğunu düşünmüyorum. Kazançlar neden birkaç kişiye dağıtılıyor? Bunun değişmesi gerekiyor.” sözlerini kullanmıştı.

Bankalar mevcut sistemin değiştirilmesinden yana değil

İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin ortakları, yalnızca küçük bir sınıfa fayda sağlayan şirketler için ipoteklerin dondurulması veya büyük gelirlerin dengelenmesi için çalışacaklarını açıkladılar.

Bankalar ise mevcut sistemin değiştirilmesinden yana olmadıklarını belirtmişlerdir.

BBVA Lideri Carlos Torres Vila, bankaların yüksek gelirlerinin politikacılar tarafından “yanlış okunduğunu” belirterek, şirketlerin piyasa ekonomisinde oynadığı rolü savundu.

Vila, ipoteklerin dondurulmasının “uygun bir çözüm olmayacağını” da kaydetti.

kuyucak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu