Haber

İsrail medyası: Muhalefetin önünde çetin bir mücadele var

İsrail’in The Jerusalem Post haber sitesinden Seth J. Frantzman, Türkiye’de 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekili seçimlerinin sonuçlarını değerlendirerek, “Seçimler belirsizlik yarattı” dedi. Frantzman analizinde, “Son oylar ne olursa olsun ve Ankara’nın ikinci seçime gitme olasılığı ne olursa olsun, muhalefetin önünde tepeden inme bir mücadele var” yorumunu yaptı.

‘REKOR OY SANDIKTA GİDİYOR’

Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekilliği seçimlerinde “rekor sayıda seçmenin” sandık başına gittiğini bildiren The Jerusalem Post, “Devlet haline gelmiş bir ülkede yapılan seçimlerin gayri resmi sonuçlarına göre… AK Parti’nin iktidardaki son 20 yılında daha otoriter olan Millet İttifakı” Türkiye’nin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 milyon seçmenin oyunu alarak yaklaşık yüzde 45’ini aldığını yazdı.

Sayılmayı bekleyen çok sayıda oy olduğu haberinde, Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin ilk turunda birinci mi yoksa Cumhur İttifakı Başkanı mı çıkacağının henüz netlik kazanmadığı bilgisi paylaşıldı. Ülke 28 Mayıs’ta ikinci tur için yeniden sandık başına gidecek mi? .

“YÜKSEK KATILIM SEÇİMİN UMUTSUZ OLMADIĞINI GÖSTERDİ”

Frantzman’a göre, “Seçimle ilgili net olan şey, yüksek katılımın insanların umutsuz olmadığını göstermesiydi.” Frantzman, seçmen davranışlarına ilişkin yaptığı analizde, “Seçmenler isteyerek oy kullanmaya gittiler. Bazıları seçim barajını aşamayıp meclise girmese de seçmenler, milletvekilliği seçimlerinde ondan fazla partiye de oy verdi.”

Seçimin mevcut sonucunu ‘Türkiye bölünmüş bir ülke olmaya devam ediyor’ olarak değerlendiren Frantzman, “Türkiye’de seçimlere rekor sayıda seçmen katılmış olsa da genel seçim ortamına baktığımızda bu seçimler sanki daha da zor görünüyor. çok partisi var ama birçok eğilim muhalefetin seçimlerde tam güç olduğunu gösteriyor.Karma tip demokrasinin rekabeti zayıflattığı birçok ülkedeki seçimlere tam anlamıyla benziyor” dedi.

TÜRKİYE’DEN VENEZUELA, RUSYA VE İRAN’A GİBİ

Seçim ortamına ilişkin gözlemlerini paylaşan Frantzman, “Muhalefet biliyor ki, muhalefet çok sert kampanyalar yürütürse veya çok fazla zorluk çıkarırsa, iktidar partisi kazanırsa liderleri kendilerini hapiste bulabilir. Bu, daha çok benzediği anlamına geliyor. Venezuela, Rusya, İran, Mısır ve benzeri ülkelerdekiler” dedi.

Analizinde Türkiye’nin dış politikasına değinen Frantzman, “Seçimlere katılımın yüksek olması, tek partinin on yıllardır iktidarda olmasına ve hükümetteki değişikliklere rağmen halkın hala demokrasiye aç olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. yapı, gücü cumhurbaşkanlığının elinde topladı.”

‘AK PARTİ’YE DEMOGRAFİ VE YÜKSELEN MİLLİYETÇİLİK GETİRDİ’

Seth J. Frantzman, “Son oy sayımı ne olursa olsun ve Ankara’nın seçimlerin ikinci tura çıkma olasılığı ne olursa olsun, muhalefetin önünde çetin bir mücadele var” öngörüsünde bulunan Seth J. Frantzman, “Muhalefet 20 yıldır ülkeyi yöneten tek parti iktidarını tersine çevirebilirse, Türkiye’nin tutumuna Türkiye’nin muhalefeti devam edecektir.” Değişen bir resim de var. Demografi ve yükselen milliyetçilik AKP’yi iktidara getirdi” dedi.

Frantzman, “Bu tür bir siyaseti yerinden etmek kolay değil ve bu gerçekleşse bile toplumdaki daha geniş eğilimlerle uğraşmak zorundayız” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu