Haber

İstanbul Devlet Opera ve Balesi “Bale Gala-Minkus Gecesi” düzenleyecek

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde düzenleyeceği “Bale Gala-Minkus Gecesi”nde sanatseverlerle buluşacak.

Etkinlikte, klasik bale repertuarında değerli bir yere sahip olan Ludwig Minkus’un müziğinden ilham alan bale eserlerinin sanatsal açıdan zor ve güzel kısımlarından bir seçki sahnelenecek.

İDOB sanatçıları Paquita’dan “Pas de Deux”, La Bayadere’den “Grand Waltz”, “Pas de Deux”, “Palace Dance”, “Dance of the Golden Idol”, “Indus Dance (Indus)”, “Pas” d performanslarını sergilediler. Don Kişot’tan “Action”, “The Kingdom of Shadows” ve “Grand Pas de Deux”.

Berfu Elmas, Büşra Ay, Berin Kocabaşoğlu, Ami Naito, Çağatay Özmen, Yılmaz Berkay Günay, Can Bezirganoğlu, Zuhal Karaca, M. Nuri Arkan, Deniz Polat, Merve Topaldemir, Zeynep Güçlüoğlu, Sanem Şilliler, Melis Gülmen, Eda Y . Wrap, Naz Kurtuluş, Asena Ökte, Nisa Deniz Ekmekçi, Ezgi Gemalmaz, Zeynep İşmenler, Elifsu Pamukçu, Naz Özakıncı Büklü, Hazal Çoruk Tunay, Elenay Bacı, Ecem Ovat, Ege Timocin, Cem Çelik, Cenk Tan Karayel, Berkay Topçuoğlu, Tufan Elitaş , Ayşe Aras, Alican Güçlüoğlu, Arda Erkara, Selin Kurt, Buket Polat, Dilara Çakmak, Zeynep Sude Taşdelen ve Dus Duran yorumlayacak.

Ludwig Minkus

Avusturyalı bale bestecisi, keman virtüözü ve öğretmen Ludwig Minkus 1826’da doğdu. Rusya’da St. kariyeri boyunca ünlü bale ustaları Arthur Saint-Leon ve Marius Petipa tarafından sahnelendi.

“La Source” (1866), “Don Kişot” (1869) ve “La Bayadere” (1877) gibi klasik eserler yazan Minkus, 1917’de öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu