Haber

Katar’dan Dünya Kupasına iki gün kala alkol yasağı

Katar’da 20 Kasım’da başlayacak FIFA Dünya Kupasına iki gün kala, maçların oynanacağı sekiz stadyumun etrafında alkollü içki satışı yasaklandı.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinden (FIFA) Cuma günü yapılan açıklamada, “Ev sahibi ülke yetkilileri ile FIFA arasında yapılan istişareler sonucunda, alkollü içeceklerin satışının FIFA Taraftar Festival alanı, diğer taraftar bölgeleri ve lisanslı mekanlara odaklanması, stadyumların çevresindeki bira satış noktalarının kaldırılması kararı alınmıştır” denildi.

Dünya Kupasının bira sponsoru Budweiser’ın sahibi AB InBev şirketi, satış hakkı için on milyonlarca dolar ödemiş, Kupa için stokların büyük bölümünü İngiltere’den Katar’a nakletmişti. Pazar günü Katar ile Ekvador arasında oynanacak açılış maçı öncesinde stadyum önüne onlarca bira çadırının halihazırda kurulmuş olduğu belirtiliyor.

Katar koşulları kabul etmişti

Katar Dünya Kupası ev sahipliği başvurusu sırasında ve 2010’da konut sahipliğine seçilmesi sonrası imzalanan mutabakatta FIFA’nın aralarında alkollü içki satışının da bulunduğu koşullarını onaylamıştı.

Stadyum çevresinde maç öncesi ve sonrasında alkollü bira satışıyla ilgili Eylül ayında anlaşmaya varıldığı duyurulmuş, geçen haftasonunda Katarlı organizatörler AB InBev şirketine bira stantlarının stadyum çevresinde daha az görünür alanlara yerleştirilmesini istemişti.

Şeriatla yönetilen bir monarşi olan Katar’da içki satışı yasak olmasına karşın lüks otel barlarında içki içilebiliyor. Stadyum etrafında alkollü bira satışının yasaklanmasına karşın stadyumlardaki lüks VIP alanlarında, birtakım taraftar bölgelerinde ve kimi otel ve barlarda alkollü içki satışının yapılabileceği varsayım ediliyor. Stadyum etrafında ise yalnızca alkolsüz bira satılabilecek.

Taraftarlardan tepki

Avrupa Futbol Taraftarları kümesinin lideri Ronan Evain, biraya yasak getirilmesinin “son derece endişe verici” olduğunu belirterek “Pek çok taraftar için bu bir ayrıntı. Turnuvayı değiştirmeyecek. Ama 48 saat öncesinde, güvencelerin sayılmadığı tehlikeli bir alana giriş yapmış olduk” dedi.

İngiltere ve Wales’den taraftarları temsil eden Futbol Taraftarları Birliği ise organizatörlerün iletişim anlayışını eleştirerek “Eğer hiçbir açıklama yapmadan bir anda fikirlerini değiştirebiliyorlarsa barınma, ulaşım ya da kültürel etkinlikler gibi diğer alanlarda taahhütlerini yerine getirecekleri konusunda taraftarların endişelerini anlamak mümkün” diye konuştu.

29 gün sürecek Dünya Kupası süresince Katar’ı 1 milyondan fazla taraftarın ziyaret etmesi bekleniyor.

AP/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu