Teknoloji

Küçük bir adada bulunan “imkansız” kayaların gizemini kimse çözemez

Hint Okyanusu’nun güneybatısındaki volkanik Anjouan adası, garip bir jeolojik gizeme ev sahipliği yapıyor. Adanın sakinleri ve jeologlar, bu adada olmaması gereken bir kaya türü bulunca oldukça şaşırıyorlar.

Ada, tektonik plakaların birbirinden ayrılması ve magmanın yükselip soğuması ve adayı oluşturan bazalt haline gelmesiyle bir okyanus havzasında ortaya çıktı. Bu nedenle Anjouan’da kuvarsitten önce nehir deltalarında toplanan kuvars kum taneleri zamanla sıkıştırılır. Bir tür kumtaşı olan tortul kaya kuvarsiti beklenmiyor . Adanın bazaltı kuvars içermez ve adanın kendisi büyük bir nehir deltası oluşturmak için çok gençtir. Yine de jeologlar, adada belki de bir asırdan fazla bir süredir bol miktarda kuvarsit bulduğunu bildiriyor.

Jeologlar, 1900’de kuvarsit olabilecek olağandışı kayalar bildirdiler, ancak kesin olarak bilmek için zayıf belgeler var. 1969 yılında, Tsembehou kasabası yakınlarındaki adada büyük bir “kumtaşı” oluşumu bulundu ve daha sonra kuvarsit olduğu belirlendi. Daha sonra 2017 yılında Fransız jeolog Patrik Bekar yakındaki bir sırtta daha fazla kuvarsit buldu. Birkaç yıl sonra yola çıkan Columbia Üniversitesi’nden Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi jeokimyacısı Cornelia Sınıfı araştırmasına başladı. Class ve ekibi gerçekten de dakikalar içinde kuvarsit buldular ve sırt boyunca bol miktarda kuvarsit olduğunu doğruladılar.

Bir Columbia Üniversitesi basın açıklamasında Class, ” Bu levha tektoniğine aykırıdır.dedi ve ekledi: “ Kuvarsit cisimleri volkanik adalara ait değildir.

Adanın sakinleri Class’a her zaman bu kayaları bulduklarını, bıçaklarını bilemek için kullandıklarını ve daha fazla kuvarsit bulabilecekleri yerleri onlara gösterdiklerini söyledi. Class, adadaki kuvarsitin bir haritasını çıkardı. neredeyse yarım dağolduğunu buldu.

Artık bu adada kuvarsitin nasıl bulunduğuna dair kesin bir açıklama var. Kıta kabuğu kuvarsitinden bir modül okyanus havzasında birikmiş ve daha sonra magmatik bazalt tarafından deniz tabanından 4.000 metre yükseğe çıkmış olabilir, ancak Class WordsSideKick.com ile yaptığı bir röportajda adanın bazalt kayalarının kimyasının kıta kıtasıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. kabuk. imkansız olduğunu düşündüğümüz bir şey ama gerçekten burada ve böyle bir şey bulduğumuzda açıklamamız gerekiyor” tarif etti.

Kuvarsitin yaşını belirlemeye yönelik testler, ne zaman biriktiğini belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu adanın antik kıta Gondwana’nın çöküşünden sonra üzerinde kıtasal bir modül ile bekleyen dünyadaki tek volkanik ada olması muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu