Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Türkiye ziyareti ertelendi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin Ankara ziyareti ertelendi. diplomatik kaynaklar Al Ain News ile görüştü Ziyaretin Rusya-Afrika Zirvesi nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Afrika zirvesi öncesinde dün St. Petersburg’da Mısır Devlet Başkanı Sisi ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile görüşmelerde bulundu.

MISIR-Türkiye İLİŞKİLERİ

Daha önce Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi için ‘katil’, ‘zorba’ ve ‘darbeci’ gibi ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman Kardeşler yandaşlarının Mısır’daki darbeyi protesto için kullandıkları simge olan ‘Rabia’ tabelasına imzasını attı. ‘Tek’ ‘Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet’ anlamında kullanmıştır.

Erdoğan, Kasım 2022’de Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın açılışı dolayısıyla cumhurbaşkanlarına verilen resepsiyonda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile selamlaştı ve el sıkıştı. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, iki ay sonra 27 Şubat’ta ifade vermek üzere Türkiye’ye geldi. Maraş merkezli sarsıntının ardından ülkesine başsağlığı dileyerek, ziyareti sırasında Çavuşoğlu’nu Mısır’a davet etti. Dönemin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Mart 2023’te Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısırlı mevkidaşı Şükrü ile de bir araya geldi. orta.

Mayıs ayında seçimi kazanan Erdoğan’ı tebrik eden Sisi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yaptığı açıklamada, ekonomi başta olmak üzere Türkiye-Mısır ilişkilerini derinleştirmeye yönelik adımların atıldığı görüşmede iki liderin karşılıklı olarak bir büyükelçi ataması konusunda mutabık kaldığını bildirdi. ve bölgesel konular da ele alındı. yer verildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu