Haber

Muğla’dan depremzedelere destek sürüyor

Muğla’da meydana gelen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenenler için başlatılan yardım kampanyalarına destek sürüyor.

Bodrum ilçesinde yardım malzemeleri Konacık İlçesindeki Heredot Kültür ve Bodrum Gençlik Merkezlerinde toplanıyor.

Kaymakamlık ve Bodrum Belediyesi işbirliğiyle yürütülen yardım programıyla toplanan yardımlar, AFAD aracılığıyla tırlarla afet bölgesine gönderiliyor. Kaymakamlık, Belediye, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri ve çalışanlarının yanı sıra çok sayıda gönüllü de çalışmalara katkı sağlıyor.

Bodrum Gençlik Merkezi’nde toplanan giysiler gönüllüler tarafından tasnif edilerek bölümlere ayrılarak ihtiyaç sahiplerine sunuluyor. İlçeye getirilen depremzedeler otellerde gönüllü berberler tarafından tıraş ediliyor.

Bir kent sakini, deprem bölgesinde olması gereken malzemelerin yazılı olduğu pankartı asarak trafik ışıklarında bekleyen sürücülerin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Bodrum’dan 124 tır ve tır gönderildi

Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Akbaş, bilgilendirme toplantısında ilçeden deprem bölgesine çok sayıda yardım gönderildiğini söyledi.

Bölgede belediye için yaşam ve sağlık birimleri kurduklarını belirten Akbaş, burada sağlık ve yemek hizmeti verildiğini söyledi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, bugün 20 bin 942 kişinin prestijli yardımda bulunduğunu, bu yardımların 10 ildeki noktalara ulaştırıldığını kaydetti.

Afet bölgelerinde belediye irtibat görevlisinin de görev yaptığını belirten Yılmaz, “Bu sayede tırlar doğru noktalara ulaştırıldı. Bodrumlular hiç çekinmesin. Bölgeye hayırseverlerin desteğiyle, 2005 kalorifer, 125 bin 431 koli mama, 14 bin 622 paket bebek bezi, 637 çuval un. 4 bin 425 mama, 19 bin 897 battaniye başta olmak üzere 34 kalem malzeme gönderdik. Bunları tek tek kayıt altına aldık.” dedi.

İlçeden bölgeye bugüne kadar 124 TIR ve tır sevk edildiği bildirildi.

Menteşe ve Marmaris

Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de çok sayıda kişi, kurum ve belediye tarafından Valiliğin bağış ve ana dağıtım deposuna getirilen yardım malzemeleri tasnif edilerek kolilere yerleştirildikten sonra tırlara yüklenerek deprem bölgesine gönderildi.

Şimdiye kadar deprem bölgesine 540 tır yardım gönderildiği belirtildi. Ayrıca kamu, özel daire ve sivil toplum kuruluşlarından 462 araç ile 2 bin 591 işçi ve gönüllünün bölgeye gittiği kaydedildi.

Marmaris’te Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (SYD) kampanyası kapsamında Çamdibi İlçesi’ndeki Karayolları 26. Şube Şefi Marmaris Huzurevi deposunda bağış kabulü devam ediyor.

SYD grupları vatandaş, dernek ve kurumlardan gelen yardımları listeleyip sınıflandırdıktan sonra tırlarla Muğla Valiliği’ne ulaştırıyor.

Kadınlar beyin sarsıntısı yaralarını iyileştirmek için dikiş dikiyor

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü ile il genelindeki köy yaşam ve halk eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğretici ve kursiyerler, afetzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapıyor.

Olgunlaşma enstitüsünde 30 usta, eğitici dikiş atölyelerinde yapağı kumaştan battaniye, eşofman, panço gibi giysiler dikiyor, depremzede çocuklar için örgü ve pelüş oyuncaklar üretiyor.

Atölyelerde hayırseverlerin, öğretmenlerin ve usta öğreticilerin bağışlarıyla sağlanan malzemelerle mahalle sakinleri isteyerek kışlık giysiler dikiyor.

konyaalti-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu