Haber

Öğretmenin Alevilere yönelik kullandığı ifadelere suç duyurusu

Bursa Barosu, Hürriyet Anadolu Lisesi’nde görev yapan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in derste Alevilere yönelik kullandığı “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değil” tabirleri nedeniyle öğretmen hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

MİLLİ EĞİTİM OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Evrensel‘de yer alan habere nazaran, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in sınıfta, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Birden fazla Alevi ailede çocuğun kimden olduğu aşikâr değil. Alevilerin Hz. Ali’yi, Hz. Peygamberimizin yerine koyduklarını, birçok Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğunu…” tabirlerini kullanması üzerine sınıfta bulunan Alevi öğrenci, durumu ailesine bildirdi. Ailenin okula gelerek duruma reaksiyon göstermesi ve kabahat duyurusunda bulunmasının akabinde Ulusal Eğitim olayla ilgili soruşturma başlattı.

Alevi aile birebir vakitte Bursa Barosu’na başvurarak mevzu hakkındaki şikayetlerini bildirdi. Bunu üzerine Bursa Barosu İnsan Hakları Komitesi savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. Bursa’daki Alevi örgütleri, Bursa Valisi’yle görüşerek öğretmenin görevden alınmasını istedi.

‘NEFRET TELAFFUZLARININ CEZASIZ KALMAMASI İÇİN UĞRAŞ EDECEĞİZ’

Konuyla ilgili Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Kemal Özgür Yetkin, “Bu insanlık suçudur. Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi’nde düzenlenen halkı kin ve düşmanlaştırma yahut aşağılama başlıklı unsuru uyarınca cürüm oluşturduğu açıktır. Ayrıyeten bu durum laikliğe de karşıttır. Nefret telaffuzunda bulunan bir eğitimcinin eğitim faaliyetlerine devam etmesi kabul edilemez. Öbür bir okula tayin edilmesini de kabul etmiyoruz. Zira gittiği yerde de bu ziyanlı kanılarını yaymasına neden olacaktır. Soruşturmanın selameti açısından derhal açığa alınmasını talep ediyoruz. Ayrıyeten bu zihinde bu nefret telaffuzuna devam ediyorsa eğitimcilik yapmaması gerekir. Bursa Barosu İnsan Hakları Komitesi olarak nefret telaffuzlarının cezasız kalmaması için çaba edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu