Haber

Ömer Fethi Gürer: Kira Artışı Birçok Sektörü Olumsuz Etkiledi. Aileler Parçalanma Noktasında

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise kira meselesine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş markete giderken gelip eşini akbabasının evine göndermiş, kendisinin de babasının evinde kalmaya başladığını söylemişti. Bunun örnekleri çoktur. Kira artışları birçok kesimi olumsuz etkiledi. Aileler dağılma noktasına geldi. “Emeklilerin, dar gelirlilerin, sabit gelirlilerin, dar gelirlilerin sorunlarının irdelenmesine çok ihtiyaç var. memur maaşları. Çünkü çalkantılar ve ayrılıklar yaşanıyor. Kira artışı sorunu toplumsal bir soruna dönüştü. Tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de kira sorununun başladığını, kira sorunu nedeniyle akrabalarıyla ayrı yaşayan eşlerin bulunduğunu söyledi. Niğde’de emlak danışmanı Hulusi Çankaya’yı ziyaret eden Gürer, kiracıların sorunlarını da dinledi. Emlak danışmanı Çankaya, siyasi iktidarın kira artışlarını önlemek amacıyla yıllık yüzde 25 oranında kira artışı uygulamasını gündeme getirdiğini ancak bu uygulamaya uyan ev sahibi sayısının neredeyse yok olduğunu belirtti. Ev sahiplerinin aylık kirası 2 bin lira olan evin yeni kirasını 6 bin liraya, 3 bin lira olan evin yeni kirasını ise 8 bin liraya çıkardığını anlatan Hulusi Çankaya, hiçbir ev sahibinin yüzde 25’e uymadığını belirtti. yüzde artış. Çankaya, “Ev sahipleri, ‘oğlum gelecek’, ‘kızım evlenecek’ gibi bahanelerle kiracıyı tahliye edemese bile tapuya girip evi satılmış gibi gösteriyor, kiracıyı tahliye edip anlaşıyorlar. yeni kiracıyla çok daha yüksek bir kira fiyatına.”

EV SAHİBİ, 11 BİN 400 LİRA MAAŞ ALAN ÖĞRETMEN KIZIMDAN 7 BİN 500 LİRA İSTİYOR.

Ev sahibinin yüksek kira talebinde bulunduğunu belirten bir kiracı, “Efendibey Mahallesi TOKİ Konutları’nda kirada oturuyorum. 3 üniversite mezunu ve öğretmen olarak çalışan kızım 11 bin 400 lira maaş alıyor” dedi. Evin sahibi 2 bin lira olan kira için 7 bin 500 lira istedi. Geriye kalan 4 bin lirayla nasıl geçineceğiz?” diye sordu.

EMEKLİLER 7 BİN LİRA KİRA NASIL ÖDEYECEK?

Emekli kiracı vatandaş ise 7 bin 500 lira emekli maaşı aldığını, evlerin kiralarının ise 7 bin ile 7 bin 500 lira arasında değiştiğini belirtti. Bu yetmez, 600 lira daha lazım” dedi.

SORUNUN ÇÖZÜM ADRESİ MONTAJ

Sorunun çözüm adresinin Meclis olduğunu belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Meclis bu konu üzerinde çalışmalı, tüm kesimleri dinlemeli ve orta analiz bulmalı. TBMM Başkanı ile genel kurul toplantısı talebinde bulunduk. Türkiye Meclisi, çünkü sorun giderek büyüyor, derinleşiyor. Ev sahibi de kiracı da haklı. “Ama asıl mağdur olan ise kiracılardır” dedi.

EV SAHİBİ OLMAYAN DÜŞÜK GELİRLİ KİŞİLER İÇİN KİRA YARDIMI ZORUNLUDUR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ev sahibi olmayan emeklilere kira yardımı yapılmasına ilişkin TBMM Başkanlığı’na Kanun Teklifi de sunduğunu hatırlatarak, “Devletin yapması gereken şey; Kirada kalan emekliyi koruyarak önlem alın. Enflasyon tek bir seviyeye gelene kadar kira yardımı yapılmalı. Kira yardımı dar. Ekonomik durumu iyi olmayan, sabit geliri olanlara destek olmalıyız” dedi. durum ve asgari ücretle yaşamak zorunda olanlar. Sosyal devlet bu yüzden var” dedi.

KİRA ARTIŞI SOSYAL BİR SORUNDUR

Genel kurul talebinin Meclis’te değerlendirilmesini isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emeklilerin, dar gelirlilerin, sabit gelirlilerin, maaşı düşük olanların sorunlarının incelenmesine büyük ihtiyaç var” dedi. Memurlarda ise kavgalar ve ayrılıklar yaşanıyor.Kira artış sorunu toplumsal soruna dönüştü.Önlem alınması gerekiyor” dedi.

Gürer, “Geçtiğimiz günlerde pazarı gezerken bir vatandaş gelip eşini akbabasının evine göndererek babasının evinde kalmaya başladığını söyledi. Buna benzer çok sayıda örnek var. Kira artışı birçok kişiyi olumsuz etkiledi. Aileler dağılma noktasına geldi.”

Kira sorununa ilişkin Meclis soruşturma teklifini de sunan Gürer, teklifinde şunları kaydetti:

“Kira maliyetlerinin artmasıyla birlikte insanlar aile bütçelerini zorluyor ve temel ihtiyaçlarının ortasında istikrar sağlamaya çalışıyor. Bu durum ekonomik güvensizlik ve belirsizlik duygusunu artırarak vatandaşların gelecek kaygısını besliyor. Sistematik olmayan ve Kira fiyatlarındaki önlenemeyen yükseliş yoksulluk riskini artırıyor ve gelir eşitsizliğini derinleştiriyor Düşük Yüksek gelirli kesimler artan kira maliyetleri karşısında daha fazla zorlukla karşılaşırken, yüksek gelirli kesimler bu artışlardan daha az etkileniyor.Bu durum sosyal dengesizlikleri artırıyor ve zayıflıyor Bu kadar yüksek kira artışları genç nüfusu da olumsuz etkiliyor.İş kuran gençler “Aile kurma ve aile kurma planlarını gerçekleştiremezken, sahip olma hayallerinden de giderek uzaklaşıyorlar. bir ev. Bu durum genç nesillerin ekonomik güvensizlik ve belirsizlik içinde yetişmesine neden oluyor” dedi.

“SİYASİ İKTİDAR SÜRECİ GERÇEKTEN YÖNETEMİYOR”

Kira sorununun daha da büyümesine neden olan bu yaklaşım her geçen gün daha da karmaşık hale geliyor. Bugün kamuoyuna yansıyan kiracı-ev sahibi tartışmaları, kira sorununun ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor. Özellikle büyük şehirlerde kira fiyatlarının memur maaşlarını bile aştığı bir dönemde taban fiyat ve emekli maaşı ile konut kirası ödemek imkansız hale geldi. Süreksiz ve yüzeysel analizler yerine kalıcı ve sürdürülebilir politikalar geliştirmek gerekiyor. Aksi takdirde kiracılar ile ev sahipleri arasındaki gerilim daha da artacak ve sorunlar derinleşecektir. Geçmişte kira fiyatlarında bu kadar ciddi bir artışın yaşandığı ve kiracı-ev sahibi ilişkisinin bu kadar gergin bir aşamaya getirildiği bir dönem olmamıştı. Özellikle büyük şehirlerde kira fiyatlarındaki hızlı artış, asgari ücretli çalışanlar, emekliler ve kamu çalışanları gibi geniş toplumsal grupları zor durumda bırakıyor. Günümüzde ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturan bu bölümler artık barınma sorunuyla karşı karşıyadır. Bu durum asgari ücretli çalışanlar, emekliler gibi toplumsal grupların barınma sıkıntısı yaşadığı bir ülke haline gelmemize neden oluyor. “Hatta evlerinden tahliye edilerek çadırlarda kalan, kiraya yetmediği için başka ebeveynleriyle birlikte yaşayıp dağılan aileler bile var.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu