Haber

Türk Sporcular Çin’deki Yaz Oyunlarından Güzel Anılarla Döndü

İSTANBUL, 11 Ağustos (Xinhua) — Çin’in Chengdu kentinde düzenlenen 31. FISU Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’na katılan Türk sporcular, evlerine “asla unutamayacakları” güzel anılarla döndüler.

Xinhua’ya konuşan sporcular, Chengdu’da sokak yemeklerinden Çinlilerle kurdukları bağlara ve farklı ülkelerden sporcularla yeni dostluklara kadar inanılmaz bir spor aktivitesi yaşadıklarını söyledi.

İstanbul Haliç Üniversitesi’ni temsilen 24 yaşındaki milli sporcu Abdullah Tuğluk, tanıştığı Çin halkının sempati ve enerjisinden etkilendiğini söyledi.

Tuğluk, “Çinliler genelde mutlu insanlar. Konuşmalarını dinlemeye çalıştım. Anlamasam da dinledim. Çinliler mutlu, hep güler yüzlü ve iyi insanlar.”

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi olan Chengdu kentiyle ilgili de görüşlerini paylaşan Tuğluk, kentin gönlünde her zaman ayrı bir yeri olacağını belirtti.

Sporcu, “Chengdu yapı ve tasarım olarak çok büyük binalardan oluşuyor. Şehrin yapısına uygun aydınlatma sayesinde binalar özellikle geceleri harika görünüyor.”

Maçlar sırasında fırsat buldukça şehrin sokaklarını dolaştığını ve farklı yöresel lezzetleri tattığını belirten Tuğluk, “Şehir merkezindeki sokak lezzetlerini hiç unutmayacağım. Enfes tatları her zaman hafızamda kalacak.”

Milli sporcu, maçlar sırasında farklı ülke ve bölgelerden birçok sporcuyla temas kurduğunu ve yeni arkadaşlar edindiğini söyledi.

Bir diğer milli sporcu Sezgin Ataç da sporculara en ufak sorunda bile yardımcı olan Çinli gönüllülerin sıkı çalışmasından etkilendiğini söyledi.

Ataç, “Tıpkı Türkler gibi çok cana yakın ve sempatikler. En ufak bir sorunumuz olduğunda hemen çözüyorlardı. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Çok samimi ve saygılılar. Her şey son derece güzel ve içtendi. mükemmel.”

Eğitmen Yeliz Ay, “Yalnızca gönüllüler değil, yemekhanedeki aşçıdan, katlardaki temizlikçiye, kabul merkezindeki büro personeline kadar herkes son derece nazikti.”

Ay, tüm gönüllülerin seferber olduğunu ve açılış töreninde bir Türk sporcunun kayıp telefonunu bulduğunu gülümseyerek hatırlıyor.

Ay, “Bizi taşıyan otobüslerin birinde bir arkadaşımız cep telefonunu unutmuş. Binlerce otobüs olmasına rağmen telefon bulundu. Gönüllülerin disiplini kusursuzdu.”

Chengdu halkının gösterdiği ilgiye kendisinin de hayran kaldığını söyleyen Ay, kendilerini çok özel hissettiklerini ifade etti.

Ay, “Dışarı çıktığımızda, metroda ya da alışverişte bizimle fotoğraf çektirmek isteyenler ‘Nerelisin?’, ‘Fotoğraf çekelim mi?’, ‘İmzalar mısın?’ ‘ gibi sorular soruyordu’ dedi.

Ay, “Bu yüzden kendimizi olağanüstü yetenekli, başarılı ve ünlü hissettik. Beklentilerimin çok ötesinde bir ülke ve şehirle karşılaştım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu