Teknoloji

Türünün ilk örneği: Diğer virüsleri “ısıran” vampir virüsleri keşfedildi

Virüsler hakkında öğrendiğimiz her şey onların düşündüğümüzden daha tuhaf varlıklar olduğunu tekrar tekrar kanıtlamaya devam ediyor. Geçen ay yayınlanan bir çalışmada bilim insanları şunları buldu: Kendilerini kopyalamak için bakterileri enfekte eden diğer virüslerin sistemlerini ele geçiren iki yeni virüs keşfettiklerini söylüyorlar. . Hatta bu isme layık olan vampir virüslerden biri, aynı zamanda bakterilere girmek için yardımcı virüslerini de kullanıyor. ısırıklarÖyle görünüyor.

Virüsler, çoğunlukla DNA veya RNA’dan oluşan küçük genetik materyal paketleridir. Virüslerin temel özelliği, tek hücreli bakterilerden deri hücrelerimize kadar uzanan konakçılara sahip diğer organizmaların yardımı olmadan çoğalamamalarıdır. Çoğu zaman bu süreç konağın sağlığını yeterince etkilemez. Bu nedenle virüsler insan hastalıklarının yaygın bir kaynağıdır. Doğada parazit olmalarına neden olan bu ve benzeri özellikler, bilim adamlarının virüslerin bir yaşam formu olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda tartışmaya devam etmesinin temel nedenidir.

Ancak bu gizemli ölçekte diğerlerinden daha fazla yararlanan varlıkların olduğu tespit edildi. Uydu virüsleri, kapsid adı verilen benzersiz bir protein kabuğuna sahiptir ve genellikle diğer virüsler gibi hücrelere girerler, ancak çoğalma sürecini başlatmak için aynı hücreyi birlikte enfekte eden başka bir yardımcı virüse ihtiyaçları vardır. Ek olarak uydu nükleik asitleri, enfekte olmuş hücrelerden ayrılmaları ve daha fazla yayılmaları için gereken kapsid ve/veya kuyruğu oluşturmak için yardımcılar kullanır.

Maryland Üniversitesi ve Baltimore County’deki bilim insanları, bazı benzersiz özelliklere sahip gibi görünen iki yeni uydu virüsü keşfettiklerini bildirdi. Bulguları geçen ayın sonlarında The ISME Journal’da yayınlandı.

Araştırma makalesine göre bu virüsler Missouri ve Maryland’den toplanan toprak örneklerinde bulundu. yeni virüsler, Streptomyces bakteri türleribakteriyofajları hedeflemek ( bakterileri enfekte eden virüsler ) uydu virüsleri gibi görünüyor. Sırasıyla uydu ve yardımcı kombinasyonlar MalçVe Flayer faj sistemleriOlarak adlandırıldı.

Çoğaltmak için bakteriyofajlara güvendiği bilinen ilk uydu virüsleri ( önceden yalnızca bağlantılı uydu nükleik asitlerin varlığı biliniyorduBu keşif başlı başına ilginç olsa da Flayer sisteminde başka virüsler bulunmuyor. ısırıklarÖyle göründüğü için durum daha da tuhaflaşıyor.

Uyduların, genellikle yararlı bir virüsün gelmesini beklerken bir hücreye girmek ve hücrenin içinde fark edilmeden kalmak için kendi teknikleri vardır. Bu formüller sıklıkla kendilerini konakçı hücrenin genomuna entegre etmeyi gerektirir. Bu değil MiniFlayer Flayer adı verilen uydunun bu yeteneği yoktur. Yerine, MindFlayeryardımcı virüs adı verildi “boynunda” Bağlanabilen özel küçük bir kuyruğu vardır. Araştırmacılar, mikroskop altında incelenen MindFlayer fajlarının çoğunun kendilerine sıkı bir şekilde bağlı bir MiniFlayer’a sahip olduğunu ve hatta ısırılmayan bazı serbest fajların bile kuyruklarının tabanı çevresinde neredeyse “” bir şekil”e sahip olduğunu buldu. ısırık izlerigibi lif izleri bulunduğunu söylüyor.

Fotoğrafik kanıtlara ve başka herhangi bir makul açıklamanın bulunmamasına dayanarak yazarlar, MiniFlayer’ın bu ilişkiyi yardımcılarıyla birlikte konak hücreyi eşzamanlı olarak istila etmek için kullandığına inanıyorlar. Eğer bu kanıtlanırsa bu sınıftaki virüsler için yeni bir keşif daha olacak.

Araştırmanın baş yazarı ve UMBC biyoloğu Tagide deCarvalhoÜniversiteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bunu görünce ‘Buna inanamıyorum’ dedim. Hiç kimse bir bakteriyofajın veya başka bir virüsün başka bir virüse bağlandığını görmedi.

Bulgular diğer bilim insanları tarafından onaylandıktan sonra bu keşifler, virüsler ve onların evrimsel yolculukları hakkında hâlâ sınırlı olan bilgimizi genişletecek son buluşlar olacak.

gulnar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu