Dünya

Zeytin ve zeytinyağı ihracatının şampiyonları ödüllerini aldı

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Türk zeytin dalının tarihi bir süreçten geçtiğine işaret ederek, “Türkiye, 2022’de 735 bin ton sofralık zeytin verimi ile dünyada birinci sırada yer alırken/ 23, zeytinyağında 421 bin ton verimle dünya ikinciliğine yükseldi.Türkiye’nin ABD’den sonra en büyük ihracat pazarı olan İspanya’da zeytinyağı ihracatımızda çok başarılı bir heyet geçirdik. Ticaret Bakanlığı, dünya zeytinyağı hasadının yüzde 50’den fazlasını tek başına karşılayan İspanya için 27 Kasım-1 Aralık ortasında 22 firma ile Sektörel Ticaret Heyeti düzenledik.120’den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Er, Uluslararası Zeytin Kurulu rakamlarına göre İspanya’nın 2020/21 döneminde 1,4 milyon tonluk üretimle dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi olduğunu ve dünyadaki toplam zeytinyağı üretiminin yüzde 46’sını oluşturduğunu vurguladı.

Er, “AB’nin toplam zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 80’i İspanya tarafından gerçekleştiriliyor. Yıllık 537 bin ton zeytinyağı tüketimi ile dünyada ilk sırada yer alan İspanya, aynı zamanda değerli bir zeytinyağı ithalatçısıdır. 2021/22 döneminde İspanya’ya zeytinyağı ihracatımızı tedbir bazında yüzde 4 artırırken, pahalı bazda yüzde 16 artışla 23,9 milyon dolar döviz geliri elde ettik.

Davut Er, “Bu sezon rekoltede dünya ikincisi olduk. İspanya’da güçlü aktörler, üretici kooperatifleri ve ithalatçılarla bir araya geldiğimizde gördüğümüz yoğun ilgi gurur vericiydi. Zeytin ve Zeytinyağı Sanayi Çalıştayı ve 2021 Yılı Ödül Törenimiz ile sektörümüzün tüm paydaşları ile başarımızı hep birlikte kutlayacağız.”

Zeytin ve Zeytinyağı Departmanı Toplantısı

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği Lideri İsmail Uğural’ın moderatörlüğünü Doç. Ahmet Uhri, Ziraat Yazarı Ali Ekber Yıldırım ve Beslenme Yüksek Mühendisi Müge Aşan Nebioğlu konuşmacı olarak yer alacak.

Güncel ekonomik gelişmeler; Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel aktaracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu