Dünya

Ahura ve Praksis’ten İran’daki hükümet karşıtı protestolara şarkı desteği: Beraye Azadi

İZMİR – Mahsa Jîna Amini’nin ahlak polisleri tarafından öldürülmesinin ardından İran’da başlayan hükümet karşıtı protestolar ülke geneline yayıldı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı ‘Baraye Azadi’nin bestesini dünyanın dört bir yanından müzisyenler seslendiriyor ve destek açıklamaları yapıyor. İzmir’de çalışmalarını sürdüren müzik grupları Ahura ve Praksis de İran’da hükümete karşı protestoları anlatan şarkıyı düzenleyip kaydetti ve video klibi ile birlikte yayınladı.

‘ÖZGÜR BİR DÜNYA İÇİN HAREKETE DEVAM EDENLERE SÖYLEMEK İSTİYORUZ’

Kürtçe ve Türkçe sözlerle kaydedilen müzikle ilgili üç dilde açıklama yapan müzik grupları, İran’da kadınların öncülüğünde başlayan protestolara Türkiye’den müzikli selam gönderdiklerini belirtti.

Grupların açıklamaları şu şekilde:

“İranlı şair Forug Farrokhzad, ‘Gecenin sonundan bahsediyorum’ derken muhtemelen bu günleri kastediyordu. Kadınların kıvılcımıyla halk güçleri, bunca yılın öfkesi ve özgürlük arzusuyla sokakları boyamaya devam ediyor. Oradan taşan heyecan tüm dünyayı sarıyor Ahura ve Praxis’ten ‘Beraye Azadi’ (Özgürlük İçin).

Video çekimleri ve kurgusu FimxDC’ye ait olan şarkıyı özgürlük uğruna hayatını kaybedenlere saygıyla, dünyanın her yerinde özgür bir dünya için eyleme devam edenlere umutla söylüyoruz. ” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu