Sağlık

Alkol içti ve yüz üstü uyuyakaldı, kör oldu

Tayvan’da bir adam, aşırı içki içtiği ve yüzüstü uykuya daldığı bir gecenin ardından sol gözünün görme yetisini kaybetti. İsmi açıklanmayan 44 yaşındaki hasta, üç gün süren körlük ve sol gözündeki ağrının giderek artması üzerine Puzi kentindeki bir hastanenin acil servisine başvurdu. Şikayetlerinin bir gece alkol ve uyku ilacı almasıyla başladığını anlatan hasta, gözlerine baskı yaparak uykuya daldığını ifade etti.

IŞIĞA TEPKİ VERMEDİ, HAREKET ETMEDİ

Tedavi için hastaneye giden adamın sol gözünün ışığa tepki vermediği ve hareket etmediği belirlendi. Daily Mail’in haberine göre doktorlar, adamın göz kaslarının felç olduğunu ve ‘oftalmopleji’ hastası olduğunu belirledi. Doktorlar, göze uygulanan baskının, gözün şeffaf yüzeyinin hemen altında bulunan subkonjonktif kan damarlarının yırtılmasına neden olduğunu kaydetti. 44 yaşındaki hastaya ‘iskemik optik nöropati (İON)’ ve ‘koroidopati’ tanısı konuldu. Yaralanma nedeniyle hastanın sol gözü dışarı fırladı.

‘CUMARTESİ GECESİ RETİNOPATİSİ’

Vaka raporunu ‘New England Journal of Medicine’ dergisinde yayınlayan uzmanlar, alkol ve sakinleştirici madde kullanımıyla ilişkisi nedeniyle bu durumu ‘Cumartesi gecesi retinopatisi’ olarak tanımladı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

mamakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu