Ekonomi

Asgari ücret artışına siyasetçiler ne dedi? Erdoğan’ın açıklamalarının ardından paylaşımlar üst üste geldi

Aralık ayı boyunca 3 kez toplanan Asgari Fiyat Tespit Komisyonu, müzakerelerden bir sonuç alamadı. Milyonlarca kişinin beklediği taban fiyat artışı için bugün kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı için belirlenen taban fiyatı 8 bin 500 lira olarak açıkladı. Bu açıklamanın ardından birçok siyasi isimden jet suratlı açıklamalar geldi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: BİRİSİ İSTEDİĞİ İÇİN ÇOK FAZLA OLDU

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Saray, TÜİK’in sahte gıda enflasyonunun bile 5 puan altında zam yapıldığını açıklayarak bu ülkeyi 33 milyon vatandaşı soydu. Ne asgari ücretle hak edenin hak ettiği, ne de vergi yükü. Küçük esnafın maaşı düşürüldü.Yine ‘birileri sordu’ ‘Asıl mesele asgari ücrete tenezzül etmeyen bir Türkiye yaratmaktır. Bu da endüstriyel dönüşümle gerçekleşecek. Sadece sarayı yollamakla kalmayacağız, fakirden alıp zengine verdikleri bu düzeni de tarih yazacağız.” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR ŞEY ANLAMI OLMAYACAK”

Twitter hesabından ekonomik gidişatı eleştiren asgari fiyat konusuna da değinen Davutoğlu, “Kötü ekonomi Yönetiminizin bedelini milletimize ödetiyorsunuz. Yeni asgari ücret her derde deva olmaktan çok uzak. Enflasyonla mücadele edilmeden ücretlerdeki artışın hiçbir anlamı olmayacaktır” dedi.

“DAĞDA BİR FARE DOĞURDU”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, zamların etkisiz kalacağına işaret ederek, “Bir kez daha ‘Dağ fare doğurdu.’ ‘Can ücreti’ için geri sayım başladı…” dedi.

ŞİMDİ SEÇ, BIRAK

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bir görüntü yayınlayarak zammı eleştirdi. Babacan videoda, “Haftalardır merakla beklenen taban fiyat nihayet Sayın Erdoğan tarafından açıklandı. Yüzde 99 zam yaptığımızı müjdeler gibi açıklandı. Gerçek olanı dünya biliyor. bu ülkede enflasyon yüzde 200’e yaklaşıyor bunu markete giden herkes fatura ödeyen herkes çok iyi biliyor ne dedik asgari ücrete en az reel enflasyon artı pay oranında zam gelsin dedik Bunu yapmadınız. Milyonlarca insanı gelir kaybıyla karşı karşıya bıraktınız. Üstelik bunun adı asgari ücret. Asgari ücret ortalama ücret haline geldi. “Yükü kaldıramıyorsanız bırakın. Mayıs-Haziran aylarını da beklemeyin. Meclis elinizin altında, Mart ayında seçim ilan edin ve milletimizin bu çilesine bir an önce son verin.” dedi.

“YAZIKLAR OLSUN SANA”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, enerjideki artışa işaret ederek, asgari ücretle ilgili olarak, “Asgari fiyat yine sefaletin bedeli oldu. Bu yıl sadece elektriğe yüzde 90, doğalgaza yüzde 164 zam geldi. AKP iktidarı taban fiyatını vatandaşımız yüzde 142,6 artırdı. Yine fiyatların altında ezildi. Yazıklar olsun…” dedi.

TİP KARARDAN MEMNUN DEĞİL

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, zam sonrası çalışma koşulları ve işçi haklarına değinerek, “Patronlar ve sözcüleri birlikte vermişler, milyonlarca çalışanın maaşını belirlediler, 8 bin 500 TL… Çünkü onlar Çal! Personelden çalıp işverene veriyorlar. Bu düzen değişecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu