Haber

Eski Çin Başbakanı Li Keqiang Kalp Krizinden Öldü

Eski Çin Başbakanı Li Keqiang kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Eski Çin Başbakanı Li Keqiang, 68 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetti. Başbakanlık görevinden ayrıldıktan 10 ay sonra hayatını kaybeden Keqiang’ın, dün gece istirahat ettiği Şangay’da kalp krizi geçirdiği ve kalp krizi geçirdiği açıklandı. tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Xi’nin devletçi politikalar izlediği ve gücü elinde topladığı dönemde başbakan olarak gölgede kalan Li Keqiang, 1955 yılında Anhui eyaletinde doğdu. Li Keqiang, Çin’in en prestijli üniversitelerinden Pekin Üniversitesi’nde hukuk okudu ve yüksek öğrenimini tamamladı. Aynı üniversitede ekonomi alanında yüksek lisans ve ekonomik ideoloji alanında doktora yaptı. 1982 yılında Çin Komünist Partisi’nin Pekin Üniversitesi Gençlik Birliği Sekreteri olan Li, parti içinde hızla yükseldi.

Li ayrıca 2007-2023 yılları arasında Çin Komünist Partisi’nin üst düzey liderlik ekibini oluşturan Politbüro Daimi Komitesi’nde görev yaptı. Li Keqiang, Henan ve Liaoning eyaletlerinde parti sekreteri olarak görev yaptıktan sonra 2008 yılında birinci başbakan yardımcılığına atandı. Çin’de iktidardaki Çin Komünist Partisi’nin önde gelen liderlerinden Li Keqiang, Xi Jinping’in idaresinde 2013-2023 yılları arasında iki dönem başbakanlık yapmış ve aynı toplantıda Xi Jinping Çin Devlet Başkanı seçilmişti. . – PEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu