Haber

Gazze hükümeti: Gazze halkının yüzde 70’i evlerini terk etmek zorunda kaldı

İsrail’in saldırıları sonucu Gazze Şeridi’nde yaşayan halkın yüzde 70’inin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Hükümetin Gazze Medya Dairesi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi’nde yaşayan insanların yüzde 70’inin yerinden edildiğini söyledi.

Nüfusun yaklaşık yüzde 2’sinin ölüm veya yaralanma şeklinde İsrail saldırılarına maruz kaldığını belirten Maruf, “İsrail saldırıları başladığından bu yana Gazze’deki hastaneler her dakika bir yaralı, saatte 15 şehit kabul ediyor. Bunların ortalaması ise ortalama. 6’sı çocuk olup, “Her saat başı hastaneye getiriliyorlar, 5’i kadın.” dedi.

“Gazze’ye 30 bin ton patlayıcı atıldı, her 1 kilometreye 82 ton patlayıcı düşüyor.” Maruf, kentteki hastanelerin yarısının, ilk yardım merkezlerinin ise yüzde 62’sinin hizmet dışı kaldığını ve faaliyetlerini durdurduğunu vurguladı.

Maruf, kentteki okulların yüzde 33’ünün saldırılarda hasar gördüğünü, yaklaşık yüzde 9’unun hizmet dışı kaldığını, camilerin yüzde 14’ünün hasar gördüğünü, yüzde 5’inin ise tamamen yıkıldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu