Haber

İBB’nin iki vapuru Hatay’a gidecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından atıl haldeyken afet gemisine dönüştürülen iki vapur, deprem bölgelerine insani yardım taşıyacak.

İBB’ye ait, Şehir Hatları ile uyumlu, her biri 1200 yolcu kapasiteli vapurlar, deprem bölgesine yardım gemisine dönüştürüldü.

Çalışma kapsamında 2 vapura gıda, hijyen, giyecek ve tıbbi malzeme içeren acil insani yardım malzemeleri yüklendi.

Yenikapı İDO İskelesi’nden hareket edecek vapurlardan biri olan Orhangazi vapuru, mutfak, oturma ve barınma alanları, revir, manevi danışma odaları ve oyun alanlarıyla bölgede hizmet verecek. Gemide mürettebat, sağlık çalışanı, psikolog, şoför, mutfak ve güvenlik görevlisi ve anaokulu öğretmeni görev alacak.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, atıl durumdaki vapurların kısa sürede dönüştürüldüğünü belirterek, “Bu gemiler daha önce ulaşımda kullandığımız gemilerimizdi. Bunları yaşam merkezi haline getiriyoruz. 1200 kişiyi burada ağırlayacağız. gemilerimizi her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde donattık.Sadece ulaşım anlamında bu gemileri donattık, orada yaşam alanı oluşturma anlamında değil, orada yaşam alanı oluşturma anlamında donattık.” söz konusu.

İl Hudutları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, yaklaşık 30 saatlik bir yolculuğun ardından gemileri İskenderun limanına konuşlandırmayı planladıklarını belirterek, “Liman yetkililerinden izinleri aldık. Şu an liman planları belli. Diğer gemimiz olan gemimizin yaşam alanı burası. Aktarma odaklı planlandı.” dedi.

habersuleymanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu