Ekonomi

İsviçre, Türkiye’ye bir ayda 3,6 milyar dolarlık altın ihraç etti

İsviçre gümrük bilgileri, İsviçre’nin Ocak ayında Türkiye’ye 58,3 ton altın gönderdiğini ortaya koydu. Bu da İsviçre’den Türkiye’ye ayda yaklaşık 3,6 milyar dolarlık altın ihraç edildiği anlamına geliyor.

Reuters’in haberine göre 2012’den bu yana aylık olarak paylaşılan gümrük verilerinde, Ocak ayında İsviçre’den Türkiye’ye ihraç edilen altın miktarının son 11 yılın zirvesinde olduğu kaydedildi. Buna göre, İsviçre’den Türkiye’ye bir ayda ihraç edilen altın miktarı 34 tonu geçmedi.

‘TL DEĞER KAYBIYLA ALTINA TALEP ARTTI’

“Dünyanın en büyük külçe rafine etme ve aktarma noktası” konumundaki İsviçre’nin paylaştığı gümrük bilgilerine göre, İsviçre 2022 yılında Türkiye’ye toplam 188 ton altın ihraç etti. 2021 yılında İsviçre’den Türkiye’ye gönderilen altın ölçüsü 11 ton oldu.

‘Altının geleneksel olarak Türkiye’de tasarruf etmenin güvenli yolu olarak görüldüğünü’ hatırlatan Reuters, bu süreçte altına olan talebin hızla arttığına dikkat çekerek, hızla yükselen enflasyonla birlikte Türk Lirası’nın değer kaybettiğine işaret etti. Haberde ayrıca ‘Türkiye’ye akan altın miktarının ülkenin cari açığını kötüleştirdiği’ ve ‘Türkiye’nin cari açığının 2022’de 48.8 milyar dolara yükseldiği’ belirtildi. (DIŞ HABERLER)

kozan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu