Haber

İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Topel Yıldırım oldu

İyi partiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı adayının kim olacağı merak konusu olurken, siyasi lobiler de harekete geçti. İyi parti, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığını yapan Cengiz Topel Yıldırım’ı Ankara’ya aday gösterdi.

AKŞENER VE YILDIRIM UZLAŞTI

Kulislerden edinilen bilgiye göre, adayların isimleri üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda geçtiğimiz hafta yürütülen görüşmelerin ardından Cengiz Topel Yıldırım, YETERLİ Yönetim Kurulu Başkanı Meral Akşener ile son kez görüşerek uzlaşmaya vardı.

Cengiz Topel Yıldırım

ÇARŞAMBA GÜNÜ KAMUOYUNA TANITILACAK

Bir süre CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığını da yapan Yıldırım’ın, 24 Ocak Çarşamba günü İYİ Parti Genel Merkezi’nde düzenlenecek törenle kamuoyuna tanıtılması bekleniyor.

CENGİZ TOPEL YILDIRIM KİMDİR?

Cengiz Topel Yıldırım, 1964 yılında Nevşehir Kozaklı’da doğmuş olmasına rağmen tüm yaşamını Ankara’da geçirmiş bir isimdir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu ve bir anlamda Mülkiyeli olan Yıldırım, Ankaragücü ile başkentin gündemine çıktı. Ankaragücü yönetiminde eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in takımına karşı verdiği mücadeleyle gündeme geldi. Onun yönetimi Gökçek’e karşı kazandı.

Cengiz Topel Yıldırım ve Kemal Kılıçdaroğlu

Daha sonra Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in Ankara Ticaret Odası (ATO) seçimlerine katılmasıyla yeniden sahneye çıktı. ATO, daha sonra FETÖ grubu olarak anılan isimlerle de mücadele etti. Mevcut ATO Lideri Gürsel Baran’ın seçimleri kazanmasına destek verdi.

Daha sonra yerel seçimler öncesinde siyasete yöneldi ve CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda adı yoğun bir şekilde anılmaya başlandı. Bir süredir adaylığının kesinleştiğine dair bilgiler olmasına rağmen aday olmadı ve ilçeler için yapılan teklifleri kabul etmedi. Uzun süre CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başdanışmanı” olan Yıldırım, özellikle İç Anadolu bölgesinde çalıştı. Aynı zamanda iş adamı olan Yıldırım, genel siyasetle değil yerel siyasetle ilgilendiğini her fırsatta dile getirdi.

Kaynak: Haberler.com / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu