Haber

Kılıçdaroğlu için yüzbinler İstanbul’da: ‘Tayyip korkun sizi mahvediyoruz’

Millet İttifakı’nın İstanbul mitingi, yüz binlerce kişinin katılımıyla Maltepe Etkinlik Alanı’nda başladı. Mitinge katılanlar alana dört giriş kapısından girdi. Bariyerlerin kurulmasının ardından alana giremeyen binlerce kişi mitingi takip etti.

Rapçi Özbi’nin mini konseriyle başlayan mitingde, Millet İttifakı İstanbul’un belediye başkanları, milletvekilleri ve milletvekili adayları kürsüye davet edilerek katılımcıları selamladı.

İSİM İLE BELİRTİLEN DENİZLER

İsimlerinin anılmadığı mitingde, asılarak idam edilmelerinin 52. yıl dönümünde Can Yücel’in devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’a ithafen yazdığı “Aşk Olsun” şiiri okundu.

KARAMOLLAOĞLU: BU YIL SORUNLARIN ÇOĞUNU ÇÖZECEĞİZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu mitingde birinci sözü aldı. Karamollaoğlu yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’na oy vereceğinin sözünü verdi:

Önümüzdeki yıl bu meydanda bir araya geldiğimizde sorunlarımızın çoğunu çözmüş olacağız” dedi.

SLOW: SAVAŞA MI SEÇİME GİDİYORUZ?

Saadet liderinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş koltuğuna oturdu. Yavaş, hükümetin savaş araçlarıyla yaptığı propagandayı eleştirdi. Yavaş, “21 yıllık iktidarda yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını değil, tüfekleri, uçakları, gemileri konuşuyorlar” ifadesini kullanarak, “Sanki savaşa gidiyoruz, değil. bir seçim.”

‘KATTRİLYON BELGE İÇİN 15 MAYIS’I BEKLİYORUZ’

Yavaş’ın konuşmasında 15 Mayıs vurgusu da vardı. ABB Başkanı, “9 katrilyonluk yolsuzluk dosyası var, 16 katrilyonluk Ankapark dosyası var. 15 Mayıs’ı bekliyoruz” dedi.

İMAMOĞLU’DAN ERDOĞAN’A: ALLAH SANA KARDEŞİNİ VERSİN

Yavaş’ın ardından kürsüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu’nun mitingde zafer işareti yaptığı videonun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayınlanmasına tepkisini dile getirdi. “Mitingde siyasi muhaliflerimizin eşlerinden bahsetmedik” diyen İmamoğlu, ismini vermese de Erdoğan’a seslendi:

“Allah sana da sevgi versin. Allah sıhhat versin kardeşim daha ne diyeyim.”

TANIK AMBULANS ÇAĞRI

İmamoğlu, konuşmasını yarıda keserek sağlık personelini göreve çağırdı. İmamoğlu’nun çağrısı komikti:

“Buraya ambulans lazım. ‘Tayyip korkma seni yere seriyoruz’ yazan pankartın altında.”

GEZİ DURUMU DİKKAT

İmamoğlu’nun konuşmasında adalet vurgusu da vardı. İBB Başkanı, “Gezi davası dahil, haksız yere hapse atılan herkes için adalet istiyoruz” dedi.

BABACAN: CEBİNİZDEN 124 DOLARI KİM ÇALDI?

Kürsüyü İmamoğlu’ndan devralan Ali Babacan, cebinden 200 lira çıkarıp, “2009’da tedavüle çıktığı zaman 134 dolardı. Şimdi 10 dolar bile değil. Sizin cebinizden 124 doları kim çaldı?” ?” diye sordu.

UYSAL: YETER DİYECEĞİZ

Babacan’ın ardından kürsüye çıkan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, yaptığı konuşmada yolsuzluğa vurgu yaptı. Uysal, “Bu koca ülkenin kaynaklarını 85 milyona değil bir avuç insana yedirenlere ‘yeter’ diyeceğiz” dedi.

DAVUTOĞLU: MİLLİ İTTİFAKIN GELECEĞİ BARIŞA ULAŞACAK

Sıra Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na gelince “Türkiye Cumhuriyeti’nin son seçilmiş Başbakanı” belli oldu. Davutoğlu yaptığı konuşmada partisinin adını sık sık vurgulayarak şunları söyledi:

“Milletin soğanına ihtiyacı olan gidecek, Anadolu yiğitleri dönecek. Mülakat gidecek, liyakat gelecek. Başkanlık sistemi gidecek, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem gelecek. Yolsuzluk gider, millete barışı getirecek olan Millet İttifakı gelir.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan önce kürsüye çıkan son isim oldu. Karamollaoğlu, Yavaş, İmamoğlu, Babacan, Uysal ve Davutoğlu kürsüye çağrılırken, kendisi “Cumhurbaşkanı Yardımcısı”, Akşener ise “Milli İttifak’ın müstakbel Başbakanı” olarak anıldı.

AKŞENER: BAŞBAKAN, BİR OY KEMAL’E, BİR OY MERAL’E

Torunu Pars ile kürsüye çıkan Akşener, mikrofonu alır almaz “Böyle Başbakan demek yetmez. Oylarınızı istiyorum. Kemal’e bir oy, Meral’e bir oy” dedi. Mitingdeki kalabalığa işaret eden Akşener, “Bu, Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13’üncü Cumhurbaşkanı olarak 14 Mayıs’ta Çankaya Köşkü’ne göndereceğimizi gösteriyor” dedi.

‘THEET TAYYİP’ SLOGANLARI

Akşener, konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın olduğunu ve birlikte yolsuzluk yaptıklarını iddia eden bir video yayınlayan Ali Yeşildağ’a atıfta bulundu. Bu sırada mitingi dolduran halk, “Hırsız Tayip” sloganları attı.

‘TİRAN’A GİDİYORUM, GELİYORUM GELİYOR’

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıkan son isim oldu. Miting alanını dolduranların büyük bir coşkuyla karşıladığı Kılıçdaroğlu için anons yapılırken, “Gitti, zalim, geliyor” ifadesi de dikkat çekti.

KILIÇDAROĞLU: HİÇBİR ÇOCUK YATAKLARINA Aç GİTMEZ

“Değişime hazır mısınız, demokrasiyi yeniden tesis etmeye hazır mısınız? Hiçbir çocuğun aç yatmayacağı bir Türkiye inşa etmeye hazır mısınız?” Sözlerine “Söz mü?” diyerek başlayan Kılıçdaroğlu diye sordu. Sahadakiler hep bir ağızdan “Söz” cevabını verdiler. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, “Hiçbir fakir ailenin elektriği, suyu, doğalgazı kesilmeyecek. Bu ülkeyi cennet yapacağız, hep birlikte huzur içinde yaşayacağız.”

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“85 milyon kişinin başkanı olacağım. Kimseyi ötekileştirmeyen, yaşam tarzını sorgulamayan bir başkan olacağım. Söz veriyorum.”

İMAMOĞLU’DAN EN UZUN SÖZ

İstanbul rallisinde dikkat çeken bir diğer detay da podyum kullanım süresi oldu. En uzun konuşmayı İmamoğlu, en kısa konuşmayı ise Karamollaoğlu yaptı. İmamoğlu’nun 28 dakika podyumda kaldığı rallide Karamollaoğlu 6, Uysal 20, Babacan 14, Yavaş 12, Akşener 8, Davutoğlu 18, Kılıçdaroğlu 15 dakika konuştu.

diyadin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu