Haber

Mersin’de depremlerde hasar gören 76 okul boşaltıldı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından çevre illerde hasar gören eğitim ve sağlık kurumlarının binaları denetleniyor.

Hasarlı binalar tek tek tahliye ediliyor.

Bu kapsamda Mersin’de meydana gelen depremlerde hasar gören 76 okul boşaltıldı.

Mersin Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada Vali Pehlivan, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde hasar gören Tarsus’taki okulları ziyaret ederek İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin’den bilgi aldı.

“İkili eğitim veren okullarda yoğunluk ortadan kalkacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Pehlivan, kent genelinde 76 okulun beyin sarsıntısı nedeniyle boşaltıldığına değindi.

Pehlivan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından incelenen okulların durumunun bilimsel tekniklerle analiz edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Hasarlı olduğu tespit edilen okullarımız derhal boşaltıldı. Hiçbir öğrencimiz eğitim hayatı aksamasın diye başka okullara nakledilmedi. Hasar gören okullarımızın yerine yeni okullar yapacağız. Hazırlık çalışmalarımıza başladık. bu konuda.

Yeni okullar yapılana kadar prefabrik okullar, derslikler ve sabah-öğlen şeklinde ikili eğitim yapılarak birleştirilen okullarda yoğunluk ortadan kalkacak.”

21 bin 117 depremzede öğrenci kentte eğitimlerine devam ediyor

Okulların durumunun ve ihtiyaç duyulan yeni yatırım taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından takip edildiğini belirten Pehlivan, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın da desteğiyle ilimizde her yıl ortalama 20 yeni okul yapıyorduk. Bu sayede ilimiz genelindeki okullarımızın çoğu şu ana kadar yenilendi.

Bu okullar depremden etkilenmedi. Bakanlığımızca sağlanacak ilave temellerle, zarar gören okullarımızın yerine yeni okullar yaparak ilimize kazandıracağız. Zelzele bölgesinden gelip ilimizde misafir edilen vatandaşlarımızdan 21 bin 117 öğrenci eğitim-öğretim hizmeti alıyor.

Okullarımızda temel eğitimde 14 bin 437, mesleki eğitimde 791, ortaöğretimde 2 bin 757, özel okullarda 3 bin 121 ve özel eğitimde 11 öğrenci eğitimlerine devam ediyor.

haber-eyyubiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu