Ekonomi

ECB yetkilisinden meslektaşlarına faiz eleştirisi

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri arasında faiz tartışmaları alevlendi. Avrupa Merkez Bankası Üyesi Visco, Merkez Bankası yetkililerini faiz artırımlarının devam etmesi için ‘şahin’ bir tonda eleştirdi.

Roma’da konuşan Visco şunları söyledi: “Belirsizlikler o kadar yüksek ki, Yönetim Konseyi gelecekte ‘sözlü rehberlik’ olmaksızın toplantı bazında kararlar almayı kabul etti. Bu nedenle meslektaşlarımın faiz artırımına ilişkin açıklama yapmasını doğru bulmuyorum.”

Önümüzdeki hafta yapılacak toplantı öncesinde konuşan son kişi olan Visco, AMB’nin en güvercin yüzlü yöneticilerinden biri olarak öne çıkıyor. Çekirdek enflasyonun Şubat ayında yüzde 5,6 ile euro dönemi rekorunu kırmasının ardından banka yetkilileri arasındaki görüş ayrılıkları derinleşti.

Bankanın şahin isimlerinden Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, yüksek enflasyon nedeniyle Temmuz ayına kadar her toplantıda 50 baz puanlık artış yapılması gerektiğini ve mevduat faizinin 4,5’a çıkması gerektiğini savundu. yüzde.

Baş Ekonomist Philip Lane, daha temkinli hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Bazı kurumlar da faiz beklentilerini revize etti. Son olarak Nomura, son oran varsayımını %4,25’e yükseltti. Banka, Mart, Mayıs ve Haziran aylarında 50 baz puan, Temmuz ayında ise 25 baz puan artış bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu