Haber

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Sert’ten EYT’de “gönüllülük” uyarısı Açıklaması

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Lideri Devlet Sert, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde gönüllülük temelinin dikkate alınmaması durumunda kamuda nitelikli personel takımlarının zarurî olarak boşalacağını, devletin nitelikli istihdam sorunu yaşayacağını belirtti.

Hakkari Öğretmenevinde gerçekleştirilen Öz Sağlık-İş Sendikası Hakkari Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’na katılan Sert, 2018’den bu yana itiraz ettikleri zarurî emeklilik hususunun 696 sayılı KHK’de yer aldığını belirtti.

Söz konusu KHK’nin süreksiz 23. hususunun yine düzenlenmeden çalışanların emekliliğe sevk edilmesinin yeni mağduriyetler oluşturacağını bildiren Sert, şöyle konuştu:

“Hazırlıkları sürdürülen EYT düzenlemesinde KHK’nin bu maddesi iptal edilmeden bir geçiş sağlanırsa işçilerimiz EYT mağduru olacaklardır. EYT’de gönüllülük temeli dikkate alınmazsa kamuda nitelikli personel takımları zarurî olarak boşalacak, devlet hem nitelikli istihdam sorunu yaşayacak hem de büyük bir kıdem tazminatı yükünün altına girecektir. 696’lı emekçiyi mevcut haliyle EYT kapsamına sokmak emekçiyi genç yaşında işinden, çocuklarını ise geleceğinden etmek demektir. Bu mevzuda yapılan düzenleme hakkında taraflar bilgilendirilmeli. Sendikamızın ve konfederasyonumuzun işaret ettiği tehlikelere karşı tedbir alınmalıdır. Öz Sağlık-İş olarak bahsin yakın takipçisiyiz.”

Kentteki ambulans şoförlerinin yaşadığı meselelerin tahlili konusunda da uğraş gösterdiklerini aktaran Sert, genel konseyin güzel olmasını diledi.

Tek listeyle girilen seçimde Naci Aydın, yine şube başkanlığına seçildi.

Genel şuraya, AK Parti Hakkari Vilayet Lider Yardımcısı Mehmet Reşat Yoldaş, Doğu Anadolu Bölgesi Gaziler ve Şehit Aileleri Federasyonu Lideri Abdurrahman Er, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Lider Yardımcısı Remzi Karataş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu