Teknoloji

Posta Güvercinleri Yönlerini Nasıl Bulur?

Zamanla mektupları taşımak zorlaştı ve insanlar istedikleri mesajları bir yerden bir yere ulaştırmanın daha hızlı ve daha kolay yollarını aradılar. Bu noktada güvercinler eğitilmeye başlandı ve ardından “ posta Güvercinleri” göründü.

Peki bu canlılar kilometrelerce yol katetmelerine rağmen taşıdıkları mektupları nasıl ulaştırırlar? hatasız bir şekilde varış noktasına teslim edebildilerHiç düşündünüz mü?

3.000 yıldan daha uzun bir süre önce, güvercinlerin taraf bulma konusunda muazzam bir yetenekleri olduğu ve her zaman hatasız yuvalarına geri dönebildikleri ortaya çıktı.

güvercinler; Yakalanmaları kolaydır, üreme yetenekleri güçlüdür, genellikle uysaldırlar ve son derece uyumludurlar. Uzun zaman önce, özellikle kaya güvercinleri, evlerinin yolunu bulabilen kuşlar, posta Güvercinleri” kavramını ortaya çıkarmak için seçilip melezleştirilmiştir.

Bu kaya güvercinleri özenle ve titizlikle eğitilir, kademeli olarak yuvalarından çıkarılır ve ardından evlerine ve istenilen mevkilere uçmak için serbestsağlandı.

Kaya güvercinlerinin bu yeteneklerinin arkasında ne olduğuna dair ilk hipotez, güçlü “manyetik algılama” yeteneklerine sahip olduklarıdır.

Diğer bir deyişle manyeto-algı, canlılardaki manyetik alanlara dayalı olarak kendilerini algılama ve yönlendirme anlamında, doğuştan gelen bir yetenek . Güvercinler dışında bu el becerisi birçok farklı kuş türünde değişen derecelerde bulunurken insanlarda yoktur.

Güvercinler bu yeteneği sayesinde doğu ve batı yerine Kuzey ve Güney Kutuplarının ortasından akan manyetik alanların doğal taraflarıyla etkileşime geçebilmektedir. kuzey ve güney yönlerinde uzun mesafeleri kat ederkenÇok daha iyi performans gösterebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, posta güvercinleri, çevrelerini zihinsel olarak haritalamak ve istenen yere gidip gelmek için hemen hemen her şeyden hızla yayılan düşük frekanslı ses dalgalarını kullanıyor.

Bu yetenekleri, yaklaşık 0.1 Hertz’e kadar insanlardan daha iyidir. çok daha düşük frekanslarda duyabilir kaynaklanır. Bu tür dalgalar Dünya’nın kendisinden, aslında okyanuslardan ve ayrıca yer kabuğundan kaynaklanır.

Bu teoriye göre güvercinler, çevrelerinin akustik haritalarını oluşturmak içinbu düşük frekanslı infrasound dalgalarını kullanır ve yaşadıkları yerden kilometrelerce uzakta salınırken bile hedeflerini gerçek bir şekilde bulur.

Bu yaklaşım; Güvercinlerin gidecekleri yere mükemmel bir şekilde nasıl ulaştıklarını açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda neden nadiren kaybolduklarını anlamamızı da sağlıyor.

Kuvvetli rüzgarlar, uçak ve diğer çeşitli fenomenlerbu ses dalgaları bozulduğunda, kuşlar şaşıracak ve yanlış rotaya sürüklenebilecektir.

Güvercinlerin gidecekleri yeri bulabildiklerine dair bir diğer görüş de bu canlıların koku alma duyularıyla ilgilidir.

50 yılı aşkın bir süre önce araştırmacılar, posta güvercinlerinin hava bileşenlerini farklı rüzgar yönlerinden kokladılar. koku haritasıgeliştirebileceklerini iddia etti.

Bu yaratıklar zihinsel olarak koku aldıkları şeyin bölgesel bir haritasını çizerler ve bu haritayı varış noktalarını bulmak için kullanırlar. pusula kullanıyorlar. Ancak kuşların ne tür kokular koktukları bir sır olarak kalıyor.

Uzun yıllardır çeşitli hedefler için kullanıldığı bilinen posta güvercinleri, geçmişte diplomasinin ve hatta askeri operasyonların ana haber taşıyıcısıydı.

Bu fonksiyon onların savaş güvercinleri İkinci Dünya Savaşı’nda bile mektup taşımak amacıyla kullanıldılar. Tarihsel noktalara bakıldığında, Cengiz Han’ın imparatorluğunun uzak köşeleriyle olan bağını sürdürmek için posta güvercinlerini kullandığı ve bu canlıların Antik Yunan’da bile olimpiyatlar gibi önemli olayların duyurulmasında değerli bir rol oynadığı görülmüştür.

İletişim araçlarının ve iletişim ağlarının gelişmesine rağmen, posta güvercinlerinin hala var olduğuna inanmakta güçlük çeksek de, bu hayvanlar dünyanın birçok yerinde biçildi. bu misyonu yerine getirmeye devam ediyor.

Kaynaklar:Bilim ABC, Popüler Bilim, Bilim Kırıcı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu