Haber

Türkiye-Rusya-Suriye-İran Dörtlü Görüşmesi için hazırlıklar sürüyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasındaki dörtlü görüşmenin yarın Moskova’da yapılmasının planlandığını açıkladı.

Akar, Türkiye-Suriye ilişkilerine ilişkin soruyu yanıtladı.

Türkiye, Rusya ve Suriye Savunma ve İstihbarat Bakanlarının katılımıyla 28 Aralık’ta Moskova’da üçlü görüşme yapıldığını hatırlatan Akar, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan görüşmede bunların devam etmesi konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

Bakan Akar şunları söyledi:

“Daha sonraki çalışmalarda İran’ın bu toplantılara katılması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Bu ilgili makamlarca uygun görüldü. Bu toplantının devamı niteliğinde savunma bakanları ve İran’ın katılacağı bir toplantı için hazırlıklarımız devam ediyor. istihbarat liderleri bu kez dörtlü olarak. 25 Nisan’da bu görüşmenin Moskova’da yapılması planlanıyor. Amacımız, buradaki meseleleri müzakere yoluyla çözmek ve bir an önce bölgede barış ve huzurun hakim olmasıdır.”

Karşılıklı saygı çerçevesinde ilişki ve temasların sürdüğünü belirten Akar, “Görüşmenin ardından bazı olumlu gelişmeler olmasını bekliyoruz. Türkiye Bakanlığı olarak bölge barışına katkı sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz.” dedi.

“Suriyeli kardeşlerimizi zora sokacak durumda olmayacağız”

Türkiye’nin terörle mücadelede kararlı olduğunu, ek göç istemediklerini, Türkiye’deki Suriyelilerin gerekli koşullar sağlandıktan sonra gönüllü, güvenli ve saygılı bir şekilde topraklarına ve evlerine dönmelerini sağlamayı amaçladıklarını anlatan Akar, şöyle devam etti: :

“Bunların yanı sıra ister Türkiye’de ister Suriye’de bir arada olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Rastgele bir durum veya onları zora sokacak böyle bir karar almak bizim için söz konusu değil. İçleri rahat olsun, bu tavrı herkes bilmeli ve buna göre “Biz bu konuda çok net bir siyaset izliyoruz.”

haberhalfeti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu