Haber

UNRWA’dan 2023 için 1,6 milyar dolarlık bütçe çağrısı

Birleşmiş Milletler Filistin Mültecileri Ajansı (UNRWA), 2023’teki programlar ve operasyonlar için 1,6 milyar dolarlık bir bütçe çağrısında bulundu.

BM’den yapılan yazılı açıklamada, UNRWA’nın sağlık, eğitim ve diğer temel hizmetler için 1,6 milyar dolarlık bütçe talep ettiği belirtildi.

Bu fonun “rahatsız” bölgelerdeki Filistinli mültecilerin artan ihtiyaçları için önemli olduğu kaydedildi.

Fonun 848 milyon dolarlık sağlık, eğitim, yardım ve sosyal hizmetleri; kalan 781 milyon doların ise işgal altındaki Filistin toprakları, Ürdün, Suriye ve Lübnan’daki acil operasyonlar için kullanılması planlanıyor.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, UNRWA’nın faaliyet gösterdiği tüm alanlarda Filistinli mültecilerin yaşamlarında önemli bir rol oynadığını belirtti.

“Bölgenin son derece dezavantajlı topluluklarından biri olan Filistinli mülteciler, benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya. Filistinli mülteciler, temel hizmetler ve bazı durumlarda tamamen hayatta kalmak için UNRWA’ya giderek daha fazla güveniyor.” sözlerini kullandı.

Suriye’deki Filistinli mültecilerin tarifsiz acılarına ve çaresizliklerine doğrudan tanık olduğunu belirten Lazzarini, oradaki Filistinli mültecilerin tıpkı Lübnan ve Gazze’de olduğu gibi çok zor durumda olduğunu söyledi.

UNRWA’nın her şeye rağmen 70 yılı aşkın süredir Filistinli mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiğini belirten Lazzarini, adil ve kalıcı bir çözüm bulunana kadar büyük bir sorumluluk üstlenmeye devam edeceğini söyledi.

UNRWA için daha sürdürülebilir bir finansman modeli davet eden Lazzarini, bu olmadan Filistinli mültecilerin hayatlarının pamuk ipliğine bağlı kalacağını ve bölgede ve başka yerlerde milyonlarca insanı etkileyeceğini söyledi.

haber-kucukcekmece.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu