Haber

Vadi İstanbul AVM’de çıkan silahlı kavgada 3 kişi hakkında 12 yıl 6 aydan 36 yıl 3 aya kadar hapis cezası talepli dava açıldı.

SARIYER’in Ayazağa ilçesindeki Vadi İstanbul AVM’de bir kafede Gürcü ve Azeri kökenli iki grup arasında çıkan silahlı kavgayla ilgili 1’i firari toplam 3 kişi hakkında 12 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. aydan 36 yıl 3 aya kadar. 6 kişinin yaralandığı olaya ilişkin firari 6 şüphelinin belgeleri ise ayrıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, 11 Eylül 2022 günü saat 19.00 sıralarında Vadi İstanbul AVM’de bir kafede iki grup arasında çatışma çıktığı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi. silah kullanımı. İddianamede Azer Amanov, Mehraj Karımov ve Qulam İbrahimov ‘mağdur’ olarak yer alırken, Gürcü asıllı Gaga Berianidze, Gürcü asıllı kaçak Vakhtangi Tsulukıdze ve Azerbaycan asıllı Rakif Aliyev de ‘müşteki-şüpheli’ olarak yer aldı.

Kafede kaydedilen kamera görüntülerine göre, aralarında Vakhtangi Tsulukıdze, Azerbaycan asıllı Rakif Aliyev, Aydın Safaraliyev, Azar Amanov ve olayda yaralanan Mehraj Kerimov’un da bulunduğu 5 kişiyle birlikte Gürcistan doğumlu Gaga Berianidze içeri girdi. Rakif Aliyev ve beraberindekiler, diğer grupta yer alan Gaga Berianidze ve arkadaşlarının oturduğu masaya gelince aralarında tartışma çıktı. Rakif Aliyev ve Vakhtangi Tsulukıdze tartışmaya girince Tsulukıdze silahını çıkarıp birkaç el ateş etti, Gaga Berianidze Aliyev’e hedef alarak gerçek ateş açtı, Aliyev ise silahını çekip Gaga’ya doğru ateş ederek karşılık verdi ve Vakhtangı. Olayda Rakif Aliyev, Mehraj Kerimov ve Azer Amanov’un yaralandığı, tesadüfen orada bulunan Qulem İbrahimov’un da yaralandığı, bir kişinin de düşme sonucu parmağından yaralandığı, bir kişi ise üzerine basılarak parmağından yaralandı.

YARALI BİR KİŞİ ŞİKAYETÇİ OLDU

İddianamede ‘müşteki’ olarak gösterilen Qulem İbrahimov, olay günü söz konusu AVM’deki başka bir kafede aile yakınlarıyla birlikte oturduklarını, kalkarken silah sesleri duyduklarını ifade etti. akşam saat 20.00 sıralarında aracını almak üzere masaya oturduğunu, sonrasında yaralandığını, yaralanmasına sebep olanlardan şikayetçi olduğunu söyledi. Olay sırasında çıkan kavgada yaralanan Fatih Mehmet K. ile Seyyid Alirıza A., kimseden şikayetçi olmadıklarını belirtti. Kamera kayıtlarına göre olayda yaralandığı belirlenen Azer Amanov’a ulaşılamadı ve ifadesi alınamadı.

HEDEFLE ATEŞ ETTİ

Karakolda susma hakkını kullanan şüpheli Gaga Berianidze, savcılığa verdiği ifadede Vakhtanghi’nin kahve içmek için gittiği kafede olduğunu, daha önce tanımadığı kişilerin bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: , “Kahve içerken ilk kez Azerbaycan uyrukluları gördüm. Oturduğumuz yere doğru geldiler. Bir anda bizi kafeden çıkarmaya çalıştılar. O sırada kavga çıktı. Kavga sırasında kırık Rusça küfürler duydum. İlk silahı kimin çıkardığını hatırlamıyorum. Gürcü arkadaşlarımın kesinlikle silahı yoktu. Silahımız olmadığı için ateş edemiyorduk. Olay yerinde kesinlikle silah kullanmadım” şeklindeki suçlamaları reddetti. Ancak iddianamede, kamera görüntülerine göre Gaga Berianidze’nin Rakif Aliyev’e hedef alarak ateş ettiği belirlendi. Berianidze’nin kullandığı silaha ise el konulamazken, olayın ardından Arnavutköy sahilinde balık tutan bir kişinin oltasına bağlı çantada bulunan iki silahtan birinin olayda kullanıldığı belirlendi.

Arkadaşı Mehraj ile nargile içmek amacıyla kafeye gittiğini söyleyen Rakif Aliyev, “Kafede kalabalık bir masa vardı ama masada kimin oturduğunu bilmiyorum. Geri döndük. Yeri olan başka bir kafe arayıp yürümeye başladık.Bu sırada kalabalık masadan tartışma sesleri duyduk.Masadan biri bana doğru dönerek anneme Rusça küfretti.Ben biraz Rusça bildiğim için, Bu kişiyi küfür etmemesi konusunda uyardım. Bu kişi sarhoştu. Bu sırada Türkçe konuşan bir kişi silah istedi. Diğer kişinin elini beline koyduğunu gördüm. Ben de elimi belime koydum. “Bu kişi silahını çıkardı. belinden tabancayı çıkarıp havaya ateş etti. O da bana ateş etti. Yaralanmıştım. Kendimi korumak için silahı çıkardım. Ama ateş etmedim. Sonradan öğrendiğime göre bana 9 kurşun isabet etti” dedi.

CEZAİ TALEPLER

İddianamede, sanık Gaga Berianidze’ye “kasten öldürmeye teşebbüs”, “olası kastla kasten yaralama” ve “ruhsatsız silah taşıma” suçlarından 12 yıl 6 aydan 23 yıl 7 aya kadar hapis cezası verildi. Rakif Aliyev ve sanık Rakif Aliyev, Gaga Berianidze nedeniyle 12 yıldan 6 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. ve Vakhtangi Tsulukıdze’nin “kasten öldürmeye teşebbüs”, “olası kastla kasten yaralama” ve “ruhsatsız silah taşıma” suçlarından toplam 20 yıldan 35 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi. Gürcistan uyruklu kaçak mağdur zanlısı Vakhtangi Tsulukidze hakkında, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “olası kastla silahla kasten yaralama” suçlarından 12 yıl 6 aydan 23 ay 7 aya kadar hapis cezası istendi. Rakif Aliyev’e karşı “ruhsatsız silah taşımak”.

6 ŞÜPHELİYE YAKALAMA GARANTİSİ VAR

‘Şüpheli’ olarak işlem gören Konstantin Kıpıanı, Levanı Tsetkhladze, Magsud Mammadov, Şehriyar Hüseyinov, Yahya Afandızada, Murad Muradov, Babak Novruzov, Merab Pıpa hakkında soruşturma aşamasında 4 Nisan 2023’te takipsizlik kararı verildi. . Hakkında yakalama kararı çıkarılan şüpheliler Aydın Safaralıyev, Azar Amanov, Nodar Dzoborjgınıdze, Oleksandr Smalko, Revaz Mchedlıdze, Tengiz Gasışvılı’nın 24 Şubat 2023’te dosyalarının ayrılmasına karar verildi.

AĞLAJ CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANIYORLAR

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu bulunan sanıklar Gaga Berianidze ve Rakif Aliyev, mahkemedeki suçlamaları reddetti. İki çocuk babası olan ve Gürcistan’da doktor olduğunu söyleyen tutuklu sanık Gaga Berianidze, savunmasında şunları söyledi: “Bir kafede oturuyordum. Arkadaşlarımla iş toplantısı yapacaktım. Bir anda tanımadığım insanlar ortaya çıktı. İçeri girdim. Kaos vardı. Ayağım kaydı ve sanki bir şeye basmışım gibi hissettim. Bastığım şeyin silah olduğunu hissettim. Silahı elime aldım.” “Ateş edip etmediğimi hatırlamıyorum. Şoktaydım. Kendimi savunuyordum” dedi.

Azerbaycan asıllı kargo şoförü olduğunu söyleyen Rakif Aliyev, “Karşı taraf bizden 2 saat önce geldi, biz diğer insanlarla buluşacaktık. Ben Mehraj’la geldim. Azerbaycanlı misafirlerimiz vardı. Gelenleri selamladık. Kafede Azeri olduklarını fark ettik. Kafe çalışanlarından yer ayarlamalarını istedik. Bizi karşı tarafa yönlendirdiler. Önümüzde Azerbaycanlılar yürüyordu. Birbirimizi tanımıyorduk, hiçbir düşmanlığımız yoktu. Yolda masaya tanımadığım biri Azerbaycanlılara küfretti. İlk kimin silah çektiğini görmedim. Buraya iş için geldim. Azerbaycan’a tekstil gönderiyordum. Ama bazen soygun falan olduğu için silah taşıyordum. Gaga’nın “Ateş edip etmediğini bilmiyorum. Silahın sürgüsünü çektim ama ateş etmedim. Kurşun üzerime gelince bayıldım” dedi. Mahkeme, tahliyelerini talep eden ve karşılıklı şikâyetçi olmadıklarını söyleyen iki sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu