Yaşam

Gülşen’den ‘hapis’ açıklaması: ‘Yasal zorunluluk hali’

İstanbul Ataşehir’de 30 Nisan 2022’de verdiği konserde İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik sözleri nedeniyle yargılanan müzisyen Gülşen Çolakoğlu hakkındaki karar dün açıklandı. Savcının “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep ettiği Çolakoğlu, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Heyet kararının açıklanması ertelendi.

Gülşen, 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı haberinin ardından sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı.

‘SATIN ALMA KARARININ VERİLECEĞİNE İNANIYORUZ’

Açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

“Bugün müvekkil Gülşen ÇOLAKOĞLU hakkında hukuken yorumlanamayacak haksız ve hukuka aykırı karar haberinin müvekkil aleyhinde oluşturduğu olumsuz algı nedeniyle; Sözü alınmış, tutuklanmış, iddianame hazırlanmıştır. Hakkında 21611 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) 21611. TCK 216/1 oluşmaması ve bu maddede öngörülen ceza tutarının tutukluluk sınırının üzerinde olması müvekkilin işlenen suç nedeniyle yaşadığı tecrübenin hukuka aykırı olduğunu defalarca ve çeşitli şekillerde ifade ettik. hakkında herhangi bir yargılama yapılmayan, ek savunma hakkı bile tanınmayan ‘halkın bir kesiminin sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığı temelinde alenen aşağılanması’ çok büyük bir yanılgıdır. bu hem müvekkilimizin hem de bizim savunma hakkımızı sınırlamaktadır.

Bu noktada belirtmek gerekir ki, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ‘Suçun Niteliğinin Değiştirilmesi’ başlıklı 226. maddesinin birinci fıkrasında, ‘Hatanın hukuki niteliğindeki değişiklik sanığa önceden bildirilmedikçe, iddianamede gösterilen hukukî unsurları kanun kararında yer almayan savunmasını yapacak durumda tutulmaktadır. mahkûm edilemez’ ifadesi mahkemenin büyük hatasını açıkça ortaya koymaktadır. İddianamede hukuki unsurları belirtilen suç açıkça TCK 216/1 olmakla birlikte, müvekkil Gülşen’e ek bir hak verilmediği için müvekkilin TCK 216/1 dışında bir kanun unsurundan hüküm giymesi hukuken mümkün değildir. suçun niteliğinin değişebileceğini savunmak. Ayrıca yargılamada müşteki konumunda bulunan 702 kişinin çoğu şikayetlerinden vazgeçmiş olup, TCK 216/2 unsuru kapsamında verilen cezanın hukuka uygun olduğunu söylemek, kovuşturma kararı olmaksızın mümkün değildir. Bazıları için emir duruşmaları tamamlanmadan önce bile duruşma emri verin. Tarafımızca yapılacak kanuni yollardan sonra TCK’nın 216/2 maddesinin uygulanmasına ilişkin yapılan ağır kusurun düzeltileceğine ve müvekkilin beraat edeceğine inancımız tamdır, çünkü bu hukuki bir zorunluluktur.”

Ne oldu?

Şarkıcı Gülşen, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sözlerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından iktidara yakın isimler sosyal medyada hedef belirledi. Müzisyen, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlarından 25 Ağustos’ta tutuklanarak Bakırköy Kadınlar Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Gülşen suçlamaları reddederek sözleri için özür diledi. 29 Ağustos’ta tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesinin ardından adli kontrol şartıyla konuttan çıkmamak üzere serbest bırakılan Gülşen’in tahliyesi de 12 Eylül’de kaldırıldı.

21 Ekim Cuma günü hakim karşısına çıkan Gülşen’in emniyette imza atması şartı da kaldırıldı. Son olarak müzisyenin ‘yurtdışına çıkma yasağı’ da mahkeme tarafından 250 bin TL teminat yatırması karşılığında kaldırıldı. (HABER MERKEZİ)

haber-selendi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu