Haber

Kuveyt ve Suudi Arabistan, Durra Gaz Sahası’nın ortak mülkiyetini ilan etti

Kuveyt ve Suudi Arabistan, Basra Körfezi’ndeki Durra Gaz Sahası’nın ortasında, bölünmüş tarafsız bölge olarak bilinen bölgenin iki ülkenin yegane mülkü olduğunu bildirdi.

Kuveyt ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan ortak açıklamada, söz konusu bölgenin zenginliklerinin kullanım hakkının tamamen iki ülkeye ait olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri uyarınca, Kuveyt ve Suudi Arabistan, İran’a bölünmüş bölgenin doğu sınırını müzakere etme çağrılarını yineliyor” denildi. ifadeler yer aldı.

İran Petrol Bakanı Cevad Övci, 2 Ağustos’taki kabine toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, Basra Körfezi’ndeki Arash/Durra Gaz Sahası konusunda Kuveyt ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını ilettiklerini söyledi.

Aras/Durra Gaz Sahası

Basra Körfezi’nde yer alan ve 1967 yılında keşfedilen Arash/Durra Gaz Sahası, İran ile Kuveyt arasında yıllardır sorun yaratmaktadır. Gaz sahasının İran tarafındaki kısmına “Arash”, Kuveyt tarafındaki kısmına ise “Durra” adı verilir.

Suudi Arabistan ve Kuveyt, Mart 2022’de Durra Gaz Sahasını geliştirmek için bir anlaşma imzaladı.

İran ise söz konusu anlaşmanın “hukuksuz” olduğunu savunarak bölgede sondaj çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

Kuveyt, İran’ı 3 Temmuz’da bölgedeki denizin sonunun belirlenmesi için müzakereye çağırırken, Tahran yönetimi konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Kuveyt Petrol Bakanı Saad el-Barak 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Kuveyt, İran sınırının çizilmesini beklemeden Durra Gaz Sahası’nda arama ve üretim faaliyetlerine başlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu