Ekonomi

TESK’ten mesleki eğitim çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, beyin sarsıntısı evlerinin zamanında teslimi için ortanca kadro eğitimlerine hız verilmesi gerektiğini belirtti.

Depremlerin ardından kalıcı konutların tamamlanması için aracı ve usta bulmanın zor olduğunu anlatan Palandöken, şu değerlendirmede bulundu:

“İki ayrı depremden sonra kalıcı konutların hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için şantiyelerde çalışacak ara eleman ve usta bulmakta sıkıntılar yaşanıyor. Geçmişte ara eleman sıkıntısından dolayı günümüzde usta bulmak zorlaştı. ülkemizin önemli sorunlarından biri olan ara eleman açığının kapatılması için gençler mesleki eğitime yönlendirilmeli ve mesleki eğitim süresi emekliye ayrılarak sayılmalı ve cazip hale getirilmelidir.”

“Mesleki teknik okulların sayısı artırılmalı”

Palandöken, orta öğretim elemanı yetiştirme ve meslek lisesinin ülkenin değerli ihtiyaçları arasında yer aldığına dikkat çekti.

Burada yetişen çocuk ve gençlerin ülkenin geleceğinde çok değerli rol oynayacağına işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

“Sanayide, berber ve kuaförlerde, terzilerde, kasaplarda ve daha birçok meslekte ara eleman sıkıntısı önemli düzeyde. Şu anda Türkiye’nin en değerli sorunu olan beyin sarsıntısı evlerini bitirecek şantiyelerde çalışacak kadar usta yok. Ülkemizde yeterli mühendis yok ama demirci, sıvacı, kalıpçı, kaynakçı, operatör, elektrikçi yok.Bu nedenle mesleki teknik okulların sayısı artırılmalı ve hızlandırılmış programlarla mesleki eğitime öncelik verilmelidir. .”

Ekonomide çarkların dönmesini, kalkınmayı ve piyasaların canlanmasını sağlayacak en önemli adımın mesleki eğitimin güçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak maalesef meslek liselerinde staj süresi ve işin öğrenildiği çıraklık eğitim dönemi emeklilik için geçerli değil. Mesleki eğitim alan çırakların sigortalılık başlangıcı çıraklık döneminden başlamalı, bu meslekteki çalışmaları süre emekliliklerine yansıtılmalıdır.Kapanma için mesleki eğitimin cazip hale getirilmesi kuraldır.”​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu