Haber

Tunus Genel İşçi Sendikası, ülkede birliği sağlamak için yasalar ve kurumlar istiyor

Tunus Genelkurmay Birliği (TGIS) Genel Sekreteri Nureddin et-Tebubi, ülkede birliği sağlayacak yasa ve kurumları istediklerini belirtti.

Tebubi, 5 Ağustos 1947’de Fransız sömürge güçleri ile Tunuslu personel arasında meydana gelen olayların yıldönümünde Sfaks kentinde düzenlenen anma toplantısında konuştu.

TGIS Genel Sekreteri Tebubi, “Tartışma ve çekişme değil, tüm Tunuslular için zenginlik yaratmak için ülkeyi birleştiren yasalar ve kurumlar istiyoruz” dedi. söz konusu.

İnsanları hatalarını başkalarına atfetmeden diyalog yoluyla uluslararası arenada zenginlik ve ekonomik yük elde etmek için çalışmaya çağıran Tebubi, “Milli egemenlik sadece bir slogan değildir” dedi. terimini kullandı.

Birliğin ülke için “yapıcı bir güç” olacağını belirten Tebubi, “İletişim köprüsü kurmak isteyenlere elimizi uzatıyoruz.” dedi.

5 Ağustos 1947’de Tunus’ta 100.000 işçinin katıldığı bir grev düzenlendi. TGİS’in düzenlediği grevden bir gün sonra sömürgeci Fransız ordusu ile Tunuslu işçiler arasında çıkan çatışmada 30 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.

Başkan Said’in olağanüstü kararları

Tunus Devlet Başkanı Kays Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı olağanüstü kararlar, ülkede bir nevi “istisnai durum” oluşmasına yol açtı.

Meclisin çalışmalarını donduran ve dokunulmazlığı kaldıran Said, 22 Eylül 2021’de yeni KHK’larla yetkilerini genişletti ve yürütmeyi tamamen kendisine bağladı.

Said’in açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” kapsamında 25 Temmuz 2022’de anayasa referandumu ve ardından erken genel seçim yapıldı.

Tunus’ta bazı kesimler, Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana siyasetçiler, gazeteciler, aktivistler, hakimler ve iş adamlarının yer aldığı gözaltı operasyonları düzenleniyor. Bu operasyonlar kapsamında aralarında eski Tunus Halk Meclisi Lideri ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin de bulunduğu çok sayıda muhalif hapsedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu